İnşaat ruhastında tek imza hamlesi

İnşaat ruhastında tek imza hamlesi

İnşaat sektöründe Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürecek yeni bir hamle için düğmeye basıldı. Bakan Elvan katıldığı İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası toplantısında önemli açıklamalarla inşaat sektörüne desteklerin süreceğinin altını çizdi.

12 Ekim 2017 - 11:07 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 11:07

Türkiye'de ekonominin en büyük lokomotif sektörü olarak bilinen ve milyonlara istihdam sağlayan, yüzlerce alt sektörü tetikleyen İnşaat sektörü için yeni hamleler devreye giriyor. Kalkınma Bakanı Elvan'dan ilk hamle geldi. İnşaat ruhsatlarında önemli bir ilke imza atılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Ekim 2017 - İstanbul

Her yıl 1 milyonun üzerinde konut satılan Türkiye'de inşaat ruhsatı almak tek imzaya indirgeniyor. İnşaatsektörünün en büyük sorunlarından, kentsel dönüşüm sürecinde gidişatın önünü tıkayan inşaat ruhsatı alma zorlukları, bürokrasiyi kısaltarak çözüme kavuşturuluyor.

İstanbul başta olmak üzere, özellikle büyükşehirlerde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarında pek çok özel şirket Kadıköy Fikirtepe gibi bölgelerde sürdürülen inşaat çalışmalarında inşaat ruhsatı almakta zorlandıkları için oldukça büyük zararlara uğruyor, projeler gecikişyor ve dönüşüm nedeniyle evlerinden olan vatandaşlar ise yaşanan gecikmeler yüzünden mağdur düşüyorlardı. Bazı firmaların ise bu süreçte iflas ettikleri, projelerini devrettikleri veya yeni ortaklıklara girişerek ilerledikleri biliniyor.  Pek çok firma bu süreçte büyük zarara uğruyor, inşaat ruhsatının çıkması ise oldukça uzun süreler alabiliyordu. İşte tüm bu sorunları kökünden halledecek sıcak bir gelişme yaşanıyor. İnşaat sürecinin tek imza ile halledilebileceği önemli bir adım atılıyor.

Konuya ilişkin resmi açıklama ise Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafından davet edilen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın inşaat sektörüne ilişkin kritik düzenlemelerin yapılacağını duyurmasıyla ortaya çıktı. Bakan Elvan açıklamasında inşaat sektörüne ilişkin yeni düzenlemeleri ana başlıklar halinde müjdeledi.  

Bakan Lütfi Elvan, "inşaat izin süreçleri kısalacak, ruhsatlar tek imzayla verilecek, İnşaat malzeme standartları güncellenecek ve Yenilikçi uygulama ve malzemeler teşvik edilecek" dedi.

İnşaat şirketlerinin projeye başlama süreçlerinde yaşanan sıkıntıyı bitirecek olan hamlenin ilk açıklamaları hakkında kısa bilgiler veren Bakan Elvan, ekonominin lokomotifi inşaat ve konut sektörü için yeni düzenlemelerin kısa süre içerisinde yasalaşacağının haberini verirken, "İnşaat izin süreçlerini kısaltacak ve inşaat ruhsatlarını tek imzayla vereceğiz. Kentsel dönüşümü, yerli imalat sanayi için yenilikçi ürünlerin üretilmesi yönünde değerlendireceğiz" ifadeleriyle sektöre büyük bir umut aşıladı. 

Şimdi gözler tek imza ile inşaat ruhsatlarının bir an önce verileceği güne çevrilmiş durumda. Pek çok inşaat şirketi, bu aşamada zorluklar ve uzun zaman dilimleriyle inşaat ruhsatını edinebiliyordu.