Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne durumda? Bakan Arslan’dan...

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne durumda? Bakan Arslan'dan flaş açıklama

Deniz dibi sondajlarının yapıldığı Türkiye'nin dev projesi olarak görülen ve İstanbul ulaşımında büyük kolaylık sağlayacak Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi kapsamında 2018'de yapılacak ihale için çalışmalar sürüyor. Tamamlandığında Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi sayesinde her gün 6 milyon 5 yüz bin kişinin taşınması hedefleniyor.

12 Ekim 2017 - 09:28

Türkiye ve İstanbul için büyük öneme sahip dev projeler, mega yatırımlar hızla devam ederken, Bakan Arslan'dan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin önemli açıklamlar geldi. Bakan Albayrak ihale tarihine ilişkin bilgiler dışında, gelinen son durumu da değerlendirdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Ekim 2017 - İstanbul

İstanbul ulaşımına büyük katkısı olacak pek çok semti etkileyecek Üç Katlı Büyük İstanbu Tüneli ile alakalı gelinen son durum bilgilerini ilk ağızdan Bakan Arslan tarafından geldi. İstanbul'un Dev projesi ihalesinde geri sayım başladı! Günde 6,5 milyon kişi geçececeği Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile alakalı Bakan Ahmet Arslan'dan son dakika açıklamaları geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin önemli bölümünü oluşturan deniz altında gerçekleştirilen etüt çalışmaları ve ihale sürecine ilişkin son gelinen durumu açıkladı. Bakan Arslan açıklamasında "Etüt çalışmaları başlayan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde deniz dibi sondajları gerçekleştirildi. Bu yılın sonunda proje çalışmaları tamamlanarak 2018'de yap-işlet-devret modeliyle yapım ihalesine çıkılacak. İncirli'den Sögütlüçeşme'ye kadar birçok raylı sistemle entegre edilecek Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'yle günde 6,5 milyona yakın yolcunun bu tüneli kullanabilecek kapasitede inşa edilecek" dedi.

İstanbullu için oldukça büyük öneme sahip olacak Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli sayesinde pek çok noktada ulaşıma büyük katkısı olacağının altını çizen Bakan Arslan, Bu yılın sonunda proje çalışmaları tamamlanarak 2018'de yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ihalesine çıkılacağını belirtti.

Trafiğe her anlamda büyük katkısının olacağının altını çizen Bakan Arslan, "Avrupa Yakası'nda Bakırköy İncirli'de ilk olarak yer altına girecek raylı sistem, Mecidiyeköy'den, Zincirlikuyu'dan denizin altından geçecek, Söğütlüçeşme'den girip Kadıköy-Kartal'a, Marmaray'a bağlanacak olan dev projenin Avrupa yakasında Hasdal'dan yer altına girecek tünel, aynı şekilde bu tünelle birleşecek, Anadolu yakasına geçmesi ile birlikte Ümraniye Çamlık'tan çıkarak TEM'e bağlanacağı, böylece İstanbul'un karayolu taşımacılığında otomobiller için önemli bir avantaj olacak, raylı sistem anlamında çok daha önemli bir avantaj" olacağını söyledi.