İnşaat sektör temsilcileri konut satış rakamlarını yorumladı

Konut satışlarına ilişkin TÜİK'in açıkladığı 2016 yılı Aralık ayı verileri kapsamında kırılan konut satış rakamları İnşaat sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı. Konutta tarihi rekor hakkında İnşaatçılar dedi?

İnşaat sektör temsilcileri konut satış rakamlarını yorumladı
Editör: Hakan A.
24 Ocak 2017 - 13:47

Konut satışları 2016’da rekor kırarken İnşaat sektörü temsilcileri satışlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Ocak 2017 - İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı konut satış verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte 7 yıl sonra daralmasına rağmen konut satışları 2016'da 1 milyon 341 bin 453 ile rekor kırdı.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu;

Gerek ülke gerekse sektör olarak zor bir yılı geride bıraktık. Darbe girişimi başta olmak üzere birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Ülkemizin birliğini hedef alan olumsuz durumlarla başa çıkmayı iyi bilen bir millet olarak, dış kaynaklı ekonomik yıpratma çabaları sonrasında ne kadar sağlam bir yapıda olduğumuzu herkese gösterdik. Bugün gelinen noktada açıklanan konut satış rakamları da gösteriyor ki Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü kolay kolay sekteye uğramaz. Küresel ve ekonomik faktörler 2016 yılında Türkiye ekonomisini etkilese de devlet ve özel sektör olarak herkes üzerine düşeni yaptı. Bu sayede karanlık günlerin çabuk atlatılması sağlandı. Vatandaşlara sunulan güç birliği kampanyaları ve uygun ödeme koşullarıyla birlikte 2016 yılında konut satışlarında rekor kırılmış oldu. 2017, sektörümüze ivme kazandıracak güzel kararlarla başladı. Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı, konut satışlarında düzenleme gibi önemli adımlar 2017 yılının 2016’dan daha iyi geçeceğinin bir işareti. 2017 yılında sektör olarak KDV oranlarının da bir an önce düşürülmesi, konut geliştiricileri için standartlar oluşturulması ve yabancıya konut satışının bir ihracat kalemi gibi değerlendirilmesi için de yeni kararlar bekliyoruz.

- Konut satış rakamlarında 2016 rekorla kapandı

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan:

Konut satışlarının 2016 yılında yükselerek rekor kırması sektörümüz için sürpriz bir gelişme olmamıştır. Geçtiğimiz yıl Türkiye pek çok badire atlatmış olsa da konut alım kampanyaları ve bankaların konut faizlerinde gerçekleştirdikleri düzenlemeler sebebiyle konut alımı devam etti ve 2015 yılına göre yüzde 4 artış gösterdi. 2017 yılına baktığımızda önümüzdeki dönemde banka kredi faiz oranlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra vadenin de 10 yıldan 20 yıla çıkarılması sektöre hareketlilik katmaya devam edecek. Yılın ikinci yarısı lansmanı gerçekleşecek projeler ile satışlar artacak ve 2017 yılı için beklenen konut satış rakamı 1.5 milyon seviyesini geçecektir.

Aycan Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı:

2016 yılı hepimiz için oldukça zor geçti. Darbe girişimi, terör saldırıları ekonomimizi alt üst etmeye çalışsa da bugün açıklanan rakamlar Türkiye’de inşaat sektörünün ve ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu. Bu süreçte gerek özel sektör gerek hükümetimiz üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdi. Biz de özveri ile çalışarak ve elimizi taşın altına koyarak vatandaşlarımızın her zamanki gibi konuta yatırım yapmasına olanak sağladık. Emlak piyasasının lider değerlendirme kuruluşlarının görüşlerine bakıldığında, alt-orta ve orta gelir gruplarını hedefleyen konut projelerine güçlü talep 2017 yılında da sürecek. İstanbul için kentsel dönüşüm projeleri de yatırımcılar için yeni fırsatlar sunmaya devam edecek. Konut kredilerinde faiz oranlarının yükselmemesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi gibi konut alımını teşvik edici önlemler alınmaya devam edildikçe 2017’de daha yüksek satış rakamlarına ulaşılacağını düşünüyoruz.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, 

“2016’da 2015’e göre 52 bin konut daha fazla satıldı. Rekor dediğimiz gibi sürpriz olmadı. 2017 ise bu açıdan daha iyi olacak. Nitekim Ocak 2016’da konut kredi faiz oranları en iyi ihtimalle yüzde 1,10 idi. Ocak 2017’de bu rakamın yüzde 0.90 seviyelerinde.” dedi.

Türkiye genelinde konut satışları 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artarak 1 milyon 341 bin 453 adet konut satıldı. Konut satışlarında 2016 yılında, İstanbul 232 428 konut satışı ve %17,3 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 144 570 konut satışı ve %10,8 pay ile Ankara, 81 316 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 130 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 449 508 tanesi ipotekli, 891_945 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti. Eylül 2016’dan beri artışını konut satışında yaşanan artışa dikkat çeken Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “Eylül 2016’da yüzde 17,8, Ekim 2016’da yüzde 25,1, Kasım 2016’da yüzde 25,1 konut satşında artış yaşanmıştı. Aralık 2016’da da artış devam etti ve önceki aylarda sürpriz olmayacak dediğimiz rekor geldi. 2016 toplamında 1 milyon 341 bin 453 adet konut satıldı. Bu rakam geçen yıl toplamında 1 milyon 289 bin idi.” dedi. Son 4 aylık verilerde ciddi bir artış görüldüğüne dikkat çeken Timur, “Bunda konut kredi faiz oranlarının psikolojik sınır olan yüzde 1’in altında seyretmesinin etkisi büyük.” dedi. 2016’da satılan her 3 konuttan birinin ipotekli konut satışı olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Erden Timur, “2015’te 434 bin konut ipotekli satılırken, 2016’da bu rakam yaklaşık 450 bin olarak gerçekleşti.” değerlendirmesinde bulundu.
Ekonomi'de yaşanan son dakika gelişmeleri, inşaat sektörü ve ekonomi piyasalarını yakından ilgilendiren konut satış istatistiklerine ilişkin 2016 yılının son verileri belli oldu.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı;

2016 yılında konut satışlarının, 1.341.453 adetlik satışa ulaşması geçtiğimiz yılki olumsuz gelişmeleri de göz önüne aldığımızda büyük bir başarı. Bir önceki yıla göre yaklaşık %4’lük bir büyüme sağlandı. Rakamlara baktığımızda toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %50,3 seviyelerinde gerçekleşti.

Bu başarıda Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara yaptığı çağrı sonrası gevşeyen konut kredisi faiz oranlarının, EGYO ve GYODER öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyanın ve geliştiricilerin ekonomiye destek olmak için gerçekleştirdiği yoğun çalışmaların payı büyük.

Aralık verilerine baktığımızda da ipotekli satışların bir önceki yılın aynı ayına göre %21,8 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da aslında her zaman dile getirdiğimiz; konut kredisi faiz oranları ile satış adetleri arasındaki olan doğrudan ilişkiyi bir kez daha ortaya koyuyor. Uzun vadeli ödeme planlarına bankacılık sistemi içerisinde çözümlerle ihtiyaç var.

Bankacılık sistemi bunun üzerinde çalışabilirse, talep her zaman canlı olacaktır. Talebin oluşması için sadece ihtiyaç yetmiyor. Ancak ihtiyaç ve satın alma gücü birleştiğinde talep oluşabiliyor. Bu yüzden “ulaşılabilir” ödeme planları için, banka kredisi faiz oranlarının düşük olması ve vadelerin uzatılması 2017 yılında genel strateji olarak ele alınmalı.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya:

“2016’da gayrimenkul sektörü en güvenli liman olduğunu teyit etti. 2017’de sektörün hedefi 1.5 milyon konut satmak”

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı konut satış verilerini açıkladı. 2016'da 1 milyon 341 bin 453 ile rekor kırdı. TÜİK verilerini değerlendiren DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, en zorlu ekonomik koşullarda bile gayrimenkul sektörünün en güvenli liman olduğunu ve 2016 yılında bunun tekrar kanıtlandığını söyledi.

Her ay gelen satış verileri rekorun geleceğinin sinyalini verdiğini belirten Ali Dumankaya, “Bizim için sürpriz olmadı. 1.3 milyonun üzerinde konut satıldı.  2016 yılı Ağustos ayında sektörün gerçekleştirdiği faiz indirimi kampanyaları satışların artmasında önemli rol oynadı. 1. el konut satışlarında artış ve ipotekli satışların artması önemli. Bu da bize faiz oranı düşünce konut satışının arttığını gösteriyor, faiz oranları aşağı çekilirse 2017’de rekor yılı olur” dedi.

Bu rakamlar 2017 yılına daha pozitif bakmalarını sağladığını aktaran Ali Dumankaya, “Kamunun da sektöre vereceği destekle 2017 yılında lokomotifi gayrimenkul sektörü olacak. Yabancılara verilen vatandaşlık hakkı ve oturum izni de sektörün daha ileri gitmesini sağlayacak. Yurt dışı tanıtım atakları ile yabancı konut satışında da iyi bir yıl geçireceğimize inanıyorum. 2017 yılında sektörün hedefi. 1.5 milyon adet konut satmak” diye konuştu.

Satya Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aydoğan

Konut satışında yaşanan artışı normal karşılıyorum. Geçtiğimiz yıl olağanüstü olaylar yaşadık. Buna rağmen gayrimenkule olan ilgi artarak devam etti. Gerek kentsel dönüşüm gerekse mütekabiliyet yasası olsun son yıllarda hem vatandaşlarımız hem de yurtdışındaki yatırımcılar tarafından sektörümüze duyulan ilgi memnun edici bir seviyedir.

İnsanlarımız daha modern yapılarda yaşamak ve doğru yatırım yapmak için gayrimenkule yöneliyorlar. 2017 yılında da bu ilginin devam edeceğini ve gayrimenkul sektörü için verimli bir yıl olacağını düşünüyorum.


YORUMLAR

  • 0 Yorum