İstanbul’a Türkiye’de ilk "Yüzer Güneş Enerji...

İstanbul'a Türkiye’de ilk "Yüzer Güneş Enerji Santrali"

İstanbul Büyükçekmece'de hayata geçirilen Türkiye’de ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali devreye alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden "İstanbul Enerji " tarafından hayata geçirildi. İstanbul için ilk elektrik gelmeye başladı.

05 Ağustos 2017 - 09:27

Enerji ihtiyaçlarının artarak devam ettiği İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmek için planlanan Yüzer Güneş Enerji Santrali'nin ilki Büyükçekmece kıyılarında elektrik üretimine başladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinden İstanbul Enerji tarafından Türkiye'de bir ilk olarak hayata geçirilen "Yüzer Güneş Enerji Santrali" Büyükçekmece kıyılarında elektrik üretimine start vermeye başladı. Böylece Türkiye genelinde bir ilk gerçekleştirilmiş olundu. 

İstanbul Enerji kuruluşlarından biri olan İSKİ, Türkiye’deki ilk Yüzer Güneş Enerji Santralini (GES) Büyükçekmece üzerinde devreye almasıyla, şehre doğal enerji kaynaklarının sokulması ve enerji üretiminde farklı bir adım atılmasını sağlamış oldu. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla İstanbul’a temiz su sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü üzerine kurulan santral elektrik üretimine başladığı kaydedildi.

Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, İstanbul'un yüksek enerji ihtiyacına yenilebilir enerji üretimi için önemli bir adım Türiye'de bir ilk olarak hayata geçirildi. Sistem Yüzer Güneş Enerji Santralini (GES) olarak anılıyor. İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, hayata geçirilen ilk GES ile alakalı olarak yaptığı açıklamasında, amaçlarının enerji çeşitliliğini arttırarak enerjide dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu belirterek, “Hedefimiz, belediye olarak kendi enerjimizi üretebilmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretiminde sürdürülebilirliği arttırmak” dedi.

Türkiye genelinde örnek olacak ve yenileri eklenecek dev enerji projesi için düğmeye basıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Büyükçekmece Gölü’nün ardından Terkos ve Ömerli barajlarına da kurmayı planladığı Yüzer Güneş Enerji Santralleri ile geniş yüzey alanına sahip olan su havzalarının ve barajların, İstanbul’un artan elektrik üretimine katkıda bulunması ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin payının arttırılması amaçlanıyor.

Yüzer Güneş Enerji Santrali Büyükçekmece

Yüzer Güneş Enerji Santrali'nin ilki Büyükçekmece

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..