İstanbul'da 1987 karı yağmayacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son günlerde haberlerde bahsi geçen 1987 yılına ilişkin kar yağışı beklenmediğini, o kışın bu kış olmadığını söyledi.

İstanbul'da 1987 karı yağmayacak!
Editör: Hakan A.
31 Ocak 2021 - 09:19
İstanbul'da 1987 yılında yağan kar gibi kar yağışı bekleyenleri üzecek gerçek açıklama Meteoroloji'den geldi. İstanbul'da son günlerde Meteorolojik hava olaylarına ilişkin çıkan bazı haberler ile alakalı beklenti oluştuğu anlaşılınca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklama yapmak zorunda kaldı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 31 Ocak 2021 - İstanbul


İstanbul ve Marmara Bölgesi için kar yağışı bekleyenler için son dakika flaş açıklama geldi. Özellikle bazı haber siteleri tarafından açıklanan ve 1987 yılında yağan yoğun kar yağışına benzetilen bir kar yağışının olacağına ilişkin yapılan haberlere dair en yetkili kurumdan açıklama yapıldı.

O İDDİALAR YALANLANDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), İstanbul için konuşulan “Sert kış İstanbul’u vurup geçecek. Kar kalınlığı bir metreyi bulacak” söylentilerini yalanladı. Uzmanlar “Bırakın bir metrelik karı önümüzdeki hafta hava sıcaklıkları İstanbul’da 14-15 dereceye çıkacak” dedi.

SICAKLIKLAR 14-15 DERECE OLACAK

Konuyla alakalı MGM tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul’da önümüzdeki bir haftalık periyotta 1987 yılına benzer bir kış beklemiyoruz. Bırakın bir metrelik karı, hatta hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde artarak mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Hava İstanbul’da hafta ortasına kadar 14-15 dereceye kadar çıkacak. Pazartesi, salı ve çarşamba günlerinde lokal sağanak yağış geçişleri bekleniyor.Genelde ülkemizi etkileyen soğuk hava Balkanlar’dan geldiği için öyle deniyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu soğuk hava dalgası olmayacak." ifadelerine yer verildi.

1987'DE NE OLDU

İstanbul'da 1987 yılında ne oldu diye merak edenler için, hatırlayanlar iyi bilir ki o tarihe kadar şehir öyle bir kar yağışı görmemişti. Kış Mart ayına kadar sürmüş, uzun süre yağan kar yağışı nedeniyle İstanbul'un pek çok kesminde 1 metreyi aşan beyaz örtü ile kaplanmıştı. Özellikle şehrin yüksek noktalarında yoğun kar birikintilerinin kalkması günler boyunca sürmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum