İstanbul'da barajlar ne kadar dolu? İçme suyu bitiyor...

İstanbul'da tüm barajlar alarm verirken, içme suyu sorunu düşen baraj seviyeleriyle baş gösterebilir.

İstanbul'da barajlar ne kadar dolu? İçme suyu bitiyor...
Editör: Hakan A.
14 Kasım 2020 - 10:05 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 10:07
İstanbul'un meşhur barajlarında yağmurun düşmemesi son 10 yılın en büyük kuraklık sorununu beraberinde getirdi. İçme suyu kaynaklarında büyük kayıplar yaşanırken, yağmur duasına çıkılacak gibi gözüküyor. Peki İstanbul'daki barajları ölçümleyen ve kontrol eden İSKİ'nin son verileri açıklandı mı, barajlarda kalan su seviyeleri hangi rakamlarda? İşte son ölçümlemeler dahilinde İSKİ tarafından açıklanan o kritik veriler...

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 14 Kasım 2020 - İstanbul


İSKİ, İstanbul'da barajların doluluk oranlarına ilişkin ölçümlemelerini sürdürüyor. Şehirde yaşayan 25 milyonu aşkın İstanbullu içme suyu sorunu yaşayacak mı? İSKİ'nin son açıkladığı baraj doluluk rakamları su kaynaklarının geldiği durumu gösteriyor. Şehrin su kaynakları endişe verici seviyelere indi.

İSKi tarafından haftasonu yapılan ve az önce yayınlanan son verilere göre baraj doluluk oranları aşağıdaki gibi açıklandı.
  • 13 Kasım 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 848 bin metreküp,
  • 14 Kasım 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %27,68

İSKİ, hemen her gün sosyal medya hesaplarından ve web sitesi üzerinden grafikli baraj doluluk oranlarını vatandaşla paylaşıyor. Özellikle barajların grafikli son verilerini incelemek isteyenler iSKİ web sitesi üzerinden günlük verileri takip edeblir.

İSTANBULU BESLEYEN BARAJ SAYISI VE, BARAJ İSİMLERİ

İstanbul'daki baraj isimleri ve baraj sayısı merak ediliyor. İstanbul'u Anadolu Yakası ve Avrupa yakası olmak üzere toplamda 9 önemli baraj su kaynağı bulunuyor. Istıranca başta olmak üzere, Terkos, Sazlıdere, Alibeyköy, Büyükçekmece ile Küçükçekmece gibi önemli su kaynakları İstanbul'da Avrupa yakasını beslerken, Elmalı barajı, Ömerli ve Darlık barajları ise Anadolu yakasını besleyen en kritik su tutan önemli barajlar olarak biliniyor.


İŞİTE GRAFİKLİ BARAJ İSİMLERİ VE KONUMLARI

istanbul baraj isimleri ve konumları

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum