İstanbul'da en fazla konut hangi ilçede satıldı?

Ekim ayı konut satışları kapsamında İstanbul'da Sıfır konut satışları azalırken, ikinci el konut satışlarında artış yaşandı. Peki İstanbul'da en fazla konut satışı yapılan ilçe neresi?

İstanbul'da en fazla konut hangi ilçede satıldı?
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2020 - 17:49 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 18:02
Ekim ayı konut satış verileri kapsamında İstanbul genelinde yapılan konut satışlarının ayrıntılı ilçe bazlı açılımı belli oldu. En fazla konut satışı yapılan ilçe ve en az konut satılan ilçe belli oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Kasım 2020 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Ekonomi Bülteni - Konut Piyasası, Kasım 2020 verilerini paylaştı.

İstanbul'da Ekim ayında konut satışları %8,9 azaldı

İstanbul'da Ekim ayında gerçekleşen konut satışları hem bir önceki yılın aynı dönemine göre hem de Eylül ayına göre azaldı. Bir önceki yıla göre %8,9 azalırken Eylül ayına göre %12,3 azaldı. Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yıla göre %16,3, Eylül ayına göre ise %12,6 azaldı.

Sıfır konut satışları azaldı, ikinci el konut satışları arttı

Ekim ayında İstanbul'da gerçekleşen konut satışlarının %71,3'ü ikinci el konut satışında oldu. İkinci el konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,6 artarken sıfır konut satışları %28,8 azaldı. Aynı dönemde Türkiye'de hem ikinci el hem de sıfır konut satışları azaldı. Eylül ayına göre İstanbul'da ikinci el konut satışları %13,3, sıfır konut satışları %9,8 azaldı.

Ekim ayında konut satışları en fazla azalan ilçe Şişli oldu

İstanbul'da ilçelere göre konut satışları incelendiğinde Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece 8 ilçede konut satışları artarken diğer tüm ilçelerde satışlar azaldı. Konut satışlarının en fazla azaldığı ilçe %49,7 ile Şişli oldu. Şişli'yi %29,4 ile Sarıyer, %24,7 ile Küçükçekmece, %23,8 ile Tuzla ve %23 azalış ile Esenler takip etti.
 istanbul konut satışları

Eylül ayında sıfır konut fiyatı %30, ikinci el konut fiyatı %26 arttı

İstanbul'da 2020 Eylül ayında konut fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre sıfır konutlarda %30, ikinci el konutlarda %26 arttı. Türkiye genelinde ise bir önceki yıla göre sıfır konutlarda %28, ikinci el konutlarda ise %27 artış gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2020 yılında %42,7 arttı

İstanbul'da 2020 yılının Ocak - Eylül dönemleri arasında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %42,7 arttı. Bu yapıların %90,1'ini ikamet amaçlı binalar oluşturdu. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise yapı ruhsatı verilen bina sayısı %73,7 arttı.

Ocak - Eylül döneminde yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü %34,7 arttı

İstanbul'da 2020 yılının Ocak - Eylül dönemleri arasında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü bir önceki yılın aynı dönemine göre %34,7 arttı. Bu yapıların toplam yüzölçümü 10,1 m2 iken; bunun %48,6'sını konut, %21,9'unu konut dışı ve %29,5'ini ortak alan oluşturdu.

İkamet amaçlı yapı ruhsatı verilen binaların yapı başına düşen değeri İstanbul'da 3,09 milyon TL, Türkiye genelinde ise 1,72 milyon TL oldu.

Yapı ruhsatı verilen ikamet amaçlı kullanılan binaların yapı başına düşen değeri Eylül ayında bir önceki yılın ortalamasına göre %11,9 artarak 3,09 milyon TL oldu. Bir daireli binaların yapı başına düşen değeri bir önceki yılın ortalamasına göre %16 artarken iki daireli binaların 14,9 azaldı. En yüksek artış ise %23,1 ile üç ve daha fazla daireli binalarda gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise yapı ruhsatı verilen ikamet amaçlı binaların yapı başına düşen değeri %5,3 azalarak 1,72 milyon TL oldu.

Metodoloji:Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenerek oluşturulmuştur. Periyodik olarak yayınlanacak bu bültenin verileri ekte sunulmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum