İstanbul'da hangi baraj ne kadar dolu?

25 Milyonu aşkın İstanbullu baraj doluluk oranlarını merak ederken, İSKİ 6 Aralık itibarıyla içme suyu miktarlarını İstanbul'da hangi baraj ne kadar dolu son ölçüm sonuçlarını açıkladı.

İstanbul'da hangi baraj ne kadar dolu?
Editör: Hakan A.
06 Aralık 2020 - 09:47
İstanbul'da bu sabah yapılan ölçümlerle İSKİ, şehrin barajlarında kalan su miktarını açıkladı. Her geçen gün kurumaya devam eden İstanbul'daki Barajlarda ne kadar su kaldı yakından izleniyor. İstanbul'da hangi baraj ne durumda, ne kadar dolu merak edilirken, İSKİ Pazar sabahı barajlarda kalan su seviyelerini bir kez daha duyurdu. Barajların seviyesinin düşmesi nedeniyle pek çok kurum tasarruf yapılması konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki İstanbul'da toplamda kaç baraj bulunuyor ve o barajlar arasında  hangi baraj ne kadar dolu?

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 6 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en kalabalık nüfusunu barındıran megaşehir İstanbul'da susuzlukla mücadele tüm hızıyla sürerken, İSKİ su seviyelerinde yaşanan düşüş nedeniyle tasarrufa önem verilmesini istedi. İstanbul'da her iki yakada yer alan ve şehir için önemli barajlarda seviyelerin azalması, milyonları gelecek için endişelendiriyor. Baraj doluluk oranları son 10 yıllık dilimde en düşük seviyelere geriledi. Pek çok barajda su çekilmeleri hızlandı. 

İstanbul'da yağmayan yağmurlar, sıcak havaların etkisinin hala devam etmesi nedeniyle barajlarda yaşanan su kaybı her geçen gün artarak devam ediyor. Barajlarda yaşanan düşüşler milyonlarca İstanbulluyu korkuturken, İSKİ, şehrin susuz kalmaması için hemen her gün kontrol ettiği barajlar için çözüm arayışını sürdürüyor.

6 ARALIK İTİBARIYLA SU SEVİYELERİ NE DURUMDA?

İSKİ'nin izlediği ve her ün ölçümlediği şehrin iki yakasında yer alan barajlarda durum oldukça kritik. İstanbullu her gün barajlarda yaşanan su kaybı haberleri ile İSKİ tarafından açıklanan baraj doluluk oranı rakamlarını merakla  yakından takip ediyor. 6 Aralık Pazar gün itibarıyla şehri besleyen önemli su kaynakları, İstanbul'un barajlarında en son yapılan ölçümler ise bugün için şöyle;

AŞAĞIDAKİ VERİLER İSKİ TARAFINDAN AÇIKLANAN SON 3 GÜNLÜK İSTANBUL  BARAJ DOLULUK RAKAMLARIDIR
 
  • 3 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 793 bin metreküp
  • 4 Aralık 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %23,78
 
  • 4 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 796 bin metreküp
  • 5 Aralık 2020 tarihi itibariyle İstanbul'da barajların içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %23,54
 
  • 5 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 844 bin metreküp
  • 6 Aralık 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %23,30


İZMİR ve ANKARA'DA BENZER DURUM

Kuraklık ve su kaybı sadece İstanbul'da yaşanmıyor. Türkiye'nin büyük illerinden İzmir ve Ankara'da benzer durum söz konusu. Yağış almayan bölgelerde bulunan barajlar kurumaya devam ediyor. Milyonların yaşadığı büyükşehirler susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya.

İSTANBUL'UN ÖNEMLİ BARAJLARI HANGİLERİ?

İstanbul'u besleyen ana su kaynakları, baraj gölleri hangileri diye merak edenler için şehri besleyen barajları sizler için derledik. İstanbul Anadolu yakası başta olmak üzere Avrupa yakasında toplam 10 adet ana besleyici baraj bulunuyor. Bu baraj gölleri, 4 mevsim su barındırırken, şehrin her iki yakasını besliyor. Ömerli Barajı, Darlık Baraj gölü, Elmalı Barajı, Terkos Barajı, Alibey Barajı, Büyükçekmece Baraj Gölü, Sazlıdere Barajı, Istıranca Barajı, Kazandere ve Papuçdere barajları İstanbul'u 365 gün boyunca susuz bırakmıyor ve milyonlarca İstanbulluyu yıllardır bu barjlar besliyor.İSTANBUL'DA BUGÜN6 ARALIK SU KESİNTİSİ VAR MI?

Dün yapılan planlı su kesintisi sonrasında gözler İSKİ tarafından yapıalcak açıklamalara çevrilmişti. İstanbul'da 6 Aralık tarihinde su kesintisi yapılacak mı, planlı bir su kesintisi var mı sorusunun yanıtı belli oldu. Bugün şehirde bir ilçede sular kesilecek. O ilçe ise Eyüpsultan ilçesi olacak.
 
Arıza Kesinti
İlçe:Eyüpsultan
Etkilenen Mahalleler:Mithatpaşa Mah,Mimar Sinan Mah,Göktürk Merkez Mah
Arıza Sebebi:1000 Mm Çaplı Ana İsale Hattı Arızası
Açıklama:Kagıthane-Göktürk 1000 Mm Çaplı Ana İsale Hattında İyileştirme Çalışmaları Yapılmaktadır.
Başlama Tarihi:05.12.2020 21:56
Bitiş Tarihi:Çalışmanın tahmini olarak 6.12.2020 tarihinde saat 10:00 civarı bitirilmesi öngörülmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum