İstanbul'da konut metrekare ortalaması ne kadar oldu? Ev'de birim fiyatlar arttı...

İstanbul'dan ev sahibi olmak isteyenleri ilgilendiren emlak metrekare birim fiyatlarına ilişkin TCMB verilerinden derlenen bilgiler haberimizde. Konut metrekare fiyatları yükselişe geçti! Peki megakent İstanbul'un konut fiyatları metrekare başına kaç TL oldu?

İstanbul'da konut metrekare ortalaması ne kadar oldu? Ev'de birim fiyatlar arttı...
Editör: Hakan A.
18 Ekim 2020 - 15:40 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 15:46
İstanbul'da yükselişe geçen konut fiyatları, metrekare birim fiyatlarını yükseltti. Emlak ve Konut sektöründe metrekare birim değerleri arttıkça artıyor. Son aylarda artan konut talepleri nedeniyle konut birim fiyatlarında metrekare başına düşen değer artışı dikkatlerden kaçmıyor. Son açıklanan TCMB konut fiyat endeksine göre İstanbul'da konut metrekare birim fiyatları ortalama değeri belli olmuş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Ekim 2020 - İstanbul


Türkiye'nin megaşehiri olma özelliği bulunan İstanbul'un her santimetresi para... Emlak metrekae fiyatları her geçen gün artıyor. Konut fiyatlarında artan değerler, metrekare birim fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. Son aylarda özellikle faiz indirimi sonrasında büyük bir stok erimesi söz konusu. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamları ile düşen faizlerle birlikte konut satışları düşüşe geçti. Konutta artan değerler son açıklanan verilere yansımış durumda. 

Geçtiğimiz 3 aylık dilimde 400 bin üzerinde satılan konutla birlikte hareketlenen konut satışları, fiyat artışlarına, değer artışlarına neden oldu. Konut alacaklar için önemli kriterlerden biri olan evlerin metrekare birim fiyatları ise beklenmedik artışlar olabiliyor. Gayrimenkulün en fazla kazandıran yatırım araçlarının başında gelmesi, ev sahibi olmak isteyenlerin sayısının çok olması, kredi faizlerinin bir anda dip seviyelerden kullandırılması nedeniyle konutta talep patlaması yaşandı. Herkes ev sahibi olmak için, sıfır ve ikinci el ev almaya koştu. Yaşanan bu artış, metrekare birim fiyatlarını yükseltti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağustos ayı konut fiyat endeksi verilerine göre İstanbul'da metrekare fiyatlarında artış var.

Merkez Bankası'nın hazırladığı konut fiyat endeksi verilerine göre, İstanbul'da konut metrekare ortalama birim fiyatı, 2018'in ekim ayında 5 bin 123 lira ile tarihi zirvesini görmüştü. Nisan 2019'a kadar gerileyen metrekare fiyatı, 4 bin 632 liraya kadar inmişti. Metrekare fiyatı, geçen yılın mayıs ayından bu yana yükselişini sürdürerek ağustos sonu itibarıyla 5 bin 767 lira ile rekor kırdı.

Geçen yılın sonuna göre 8 aylık dönemde metrekare fiyatı 828 lira artan İstanbul'da, son bir yıllık süreçte ise fiyatlar 1.069 lira yükselmiş oldu.

İstanbul'da konut metrekare ortalama birim fiyatı, bir yılda yüzde 22,7, 8 ayda yüzde 16,8 artış gösterdi. İstanbul'da 100 metrekarelik evin fiyatı, son bir yılda 100 bin liranın üzerinde bir artış yaşandığı TCMB KFE'de verilere yansıdı.


 

KONUT ÇAKILACAK!! BİZİ BEKLEYEN EN BÜYÜK SORUN? RAKKAMLAR BİZE NE ANLATIYOR?
 

Gayrimenkul sektörünün ünlü ismi Hatice Kolçak son videosunda, konut fiyatlarına değindi. Faizlerin artmasıyla kredili konut satışlarında düşüş başladı. 2. el konut satışları ile sıfır konutların arasında açılan makas bize ne anlatıyor? Konut cephesinde beklenen en büyük sorunumuz ne olacak?

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum