İstanbul'da tüm hastaneler için acil plan ve sokağa çıkma yasağı gündemde

Mevcut vakaların artması nedeniyle İstanbul'da tüm hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesine ilişkin plan hazırlandığı ve sokağa çıkma yasağı için düğmeye basıldığı ifade ediliyor.

İstanbul'da tüm hastaneler için acil plan ve sokağa çıkma yasağı gündemde
Editör: Hakan A.
26 Ekim 2020 - 08:23
Türkiye'nin kalabalık nüfuslu şehri İstanbul'da son haftalarda yaşanan kalabalık ve ortaya çıkan görüntüler sonrası koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı yeniden gündeme geldi. Taksim, İstiklal Caddesi başta olmak üzere, şehrin pek çok semtinde yaşanan aşırı kalabalık nedeniyle koronavirüs salgınında en başa dönülmek üzere. Bakanlık pek çok acil önlem paketini devreye almaya hazırlanıyor. Peki İstanbul'da Sokağa çıkma yasağı bu önlemler dahilinde uygulanacak mı?

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 26 Ekim 2020 - İstanbul


İstanbul geneli SOS verirken, hızla tırmanan koronavirüs vakaları nedeniyle hastaneler dolup taşmaya başladı. Sağlık Bakanlığı ve uzmanların yaptığı tüm uyarılara rağmen sosyal mesafe hiçe sayılıyor, başta eğlence yerleri olmak üzere, şehrin önemli gezinti yerleri insan seline dönmeye devam ediyor. Özellikle İstanbul'da en fazla gidilen yerlerden gelen görüntüler Koronavirüs'te yeniden artan vakaların nedenini açıklıyor. Megaşehir İstanbul için sokağa çıkma yasağı dahil pek çok kısıtlama için çalışma başlatıldığı gelen son dakika haberleri arasında.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafındna yapılan son toplantılarda hızla artan koronavirüs vakalarında İstanbul'un büyük patlama yaşadığı ve vaka sayısının yüksek olduğu Ankara'dan 4-5 kat fazla vaka sayısına sahip olduğu tespit edildi. Adeta patlama yapan İstanbul için kritik önlemler gündeme gelmek üzere.  İstanbul genelinde koronavirüs vaka sayıları patlama yapınca sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. Yapılan son toplantıdan sonra hastaneler için de acil bir karar gitti.istanbul'da sokağa çıkma yasağı

Yapılan tüm uyarılara rağmen rahatına bakmaya, kalabalıklarda dolaşmaya devam eden vatandaşlar nedeniyle bir kez daha katı önlemler gündeme gelmeye hazırlanıyor. Konuyla alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Vakaların yüzde 40'ı İstanbul'da' demesi sonrasında yeni bir çalışmanın başlatıldığı ifade ediliyor.


Hastaneler için önlem, İstanbul için sokağa çıkma yasağı geliyor...

İstanbul genelinde sahiller başta olmak üzere, Taksim meydanı gibi günün her saati tıklım tıklım doğu olan ve görüntülerde korkutan gerçeklerin her gün TV kanalarında gündem olması İstanbul'un başını yakmak üzere. Yasaklar için düğmeye basılıyor. Katı tedbirler gelebilir. Sağlık İl Müdürlüğü dün akşam tüm hastalaneleri pandemi hastanesi yapma planını hazırladı.  TAKSİM, İstiklal Caddesi koronavirüse rağmen insan seli oldu. Cadde boyunca yanyana yürüyen kalabalık arasında maske takmayanların çokluğu da dikkat çekti. Öte yandan İstanbul'un tüm sahilleri ile Eminönü Meydanı'ndaki kalabalık da dikkat çekti. İstanbul için bu hafta içerisinde sokağa çıkma yasağı gelebileceği belirtiliyor.

Sokağa Çıkma yasağı açıklaması geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin 'sokağa çıkma yasağı olacak mı?' sorusuna yanıt veren Bakan Koca, şu açıklamalarda bulundu;


'Özellikle sokağa çıkma yasağını düşünmüyoruz. Ama hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının arttığını da iyi biliyoruz.

Bu nedenle maske, mesafe ve temizliğin son derece önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılması gerektiğini, evlere de mümkün mertebe misafir alınmamasını bu dönemde önemsiyoruz.

Bunun dışında ulaşımın önemli bir kaynak olduğunu, hem kamuda hem özel sektörde esnek mesai ciddi anlamda devreye giriyor olmalı. Günün özellikle pik yapan 2 saati var. Bu pik yapan zaman dilimlerini azaltmak gerekiyor, bunun yolu da esnek mesaiden geçer.'

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Alp
    4 ay önce
    Fahrettin abi insanları vaka sayısı hakkında kandrarak gevseklige sürükledi turizm bakanı 2 dolar fazla kazansin diye bu vaka sayısı 2haftadami arttı hep böyleydi baskılar doğruyu soyletti balonun patladı