İstanbul'da yeni imar planları SMS ile duyurulacak

İBB, İstanbul'da askıya çıkardığı yeni imar planı düzenlemelerini vatandaşa SMS yoluyla "Askıda Plan SMS'le" bildirecek.

İstanbul'da yeni imar planları SMS ile duyurulacak
Editör: Hakan A.
24 Şubat 2021 - 09:44
İstanbul'da hemen her ay pek çok ilçe için önemli olan imar planları düzenlemelerinde yeni dönem başlıyor. Askıya çıkartılan imar planları İstanbulluya SMS ile duyurulacak.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 24 Şubat 2021 - İstanbul


İstanbul'un İBB Meclisinde alınan kararlarla değiştirilen imar planları askı süreci "ASKIDA PLAN SMS'LE" uygulaması ile cep telefonlarına SMS yöntemiyle vatandaşa ulaştırılacak.

Megaşehir İstanbul'un önemli sorunlarından olan imar problemi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni bir adım attı. Şehrin önemli ilçeleri hakkında yapılan imar düzenlemeleri anında vatandaşın cep telefonuna SMS ile bildirilecek. Askıya çıkarılan imar planları hakkında bilgi edinmek isteyenler bu sayede anlık olarak bilgilendirilmiş olacaklar. 


İBB, Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirdi; imar planlarında şeffaflık dönemini başlattı.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, askıya çıkan imar planlarının SMS ile nasıl duyurulacağını ve uygulamanın önemini anlattı. Akgün, "Mahallede, ilçede ne olup bittiğini, gelecekte ne olacağını yolun nereden geçeceğini, okulun nerede yapılacağını bilmesi açısından önemli bir uygulama. İmar planları meclis kararı sonrasında vatandaşa duyurulması gereken, aleni olması gereken düzenlemelerdir. Türkiye'de ilk olan bu düzenleme ile birlikte, vatandaşa eğer mahallesinde plan değişikliği olduysa bunun duyurusunu yapmış olacağız. SMS üzerinden mahalleliye bir bilgilendirme mesajı yollanacak. Bu mesajla birlikte vatandaş iBB resmi internet sitesi üzerinden yapılan planla ilgili yer alan bütün bilgileri edinebilecek. Bütün meclis kararlarına ulaşabilecekler." dedi.

istanbul imar planları askı süreçleri sms ile cepte

İmar süreçlerinde hukuki süreç önemli!

İmar plan düzenlemelerinde itiraz hakkı bulunuyor. Vatandaş ilgili imar plan düzenlemesi sonrasında bilgilendirilmesi ile birlikte bu süreçten bilgisi olmuş oluyor. Böylece itiraz edip etmeyeceğinin kararını verebiliyor. Vatandaşın bu anlamda hukuki mücadelesini vererek süreçte haklılığını savunma imkanı doğmuş oluyor. 

İstanbul'un yeni imar planları ile alakalı önemli düzenlemeleri planaski.ibb.gov.tr üzerinden inceleyebilirsiniz.
 aaa

YORUMLAR

  • 0 Yorum