Reklamı Geç
İstanbul’un Yükselen Yıldızı Kartal, Zirveye Oynuyor...

İstanbul'un Yükselen Yıldızı Kartal, Zirveye Oynuyor "Kartal'a Yatırım Geleceğe Yatırım"

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım zirvesinde ev sahibi olarak açıklamalarda bulunan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, 'İstanbul’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerinin Kartal’da gerçekleştirildiğini belirterek bu konuda övgüyü hakettiğini' söyledi.

10 Mayıs 2017 - 17:13 - Güncelleme: 10 Mayıs 2017 - 17:14

Kartal'ın geleceğinin konuşulduğu ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesi kapsamında bu yıl ikincisi düzenlendi. Zirve'de sektörün önde gelen isimleri önemli değerlendirmelerde bulunurken, bölgede faaliyet gösteren firmalardan DAP Yapı adına Ziya Yılmaz bölgenin geleceğini anlattı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Mayıs 2017 - İstanbul

Kartal Belediyesi’nin Kartal’da devam eden başarılı kentsel dönüşüm hikayesini anlatmak hem de yatırımcılar için bölgenin potansiyelini ortaya koymak amacıyla düzenlediği ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesi bu yıl ikincisi gerçekleştirildi.

Ev sahiplerinden Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, İstanbul’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerinin Kartal’da gerçekleştirildiğini belirterek bu konuda övgüyü hak eden bir belediye olduklarının altını çizdi.

Kartal’ın dönüşüm sürecinde belediye olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini anlatan Altınok Öz, bu süreçte pek çok sorunla karşılaştıklarının da vurguladı. Kentsel Dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı yasanın kentsel dönüşümün önünü büyük ölçüde açtığını kaydeden Altınok Öz, “Buna karşılık 3194 sayılı yasa ise önü açılan bu kentsel dönüşümün önünde ABS fren gibi duruyor” dedi.

Kentsel Dönüşüm konusunda yaşanan sorunlar hakkında çözüm önerilerini de sıralayan Başkan Öz, özellikle yıkım kararı verilmiş binalar için, yıkım gerçekleşmeden önce hafriyat, ruhsat ve tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesinin önünün açılması gerektiğini, aksi halde yaşanan gecikmeler nedeniyle müteahhit firmaların hak sahiplerine çok yüksek kira bedelleri ödemek zorunda kaldığını söyledi. Kartal Belediyesi’nin bu konuda ‘ön kazı belgesi’ ile müteahhitlerin önünü açmayı hedeflediğini kaydeden Öz, konu hakkındaki teklifi kısa süre önce belediye meclisine sunduklarını açıkladı.

‘Kartal’a yabancılaşmayan projeler yapın’

Kartal’da proje geliştiren müteahhitlere, ilçeye yabancılaşmayan projeler yapma çağırısında bulunan Altınok Öz, şunları söyledi:

“Şehirde estetik yapılar oluşturulabilmesi için kurular oluşturulması şart. Binalarda kullanıma açılan çatı katlarını emsalden sayarak mutlaka yasal hale getirmeliyiz. Otoparkların hepsini mutlaka yer altına indirmeliyiz, binalar arasında yer altından otoparklar arasında bağlantı kurabilmeliyiz. Ayrıca yasal mevzuat sadece 5 bin metrekare ve üzeri park alanlarının altına otopark yapılabilmesine izin veriyor. Bunu bütün park alanlarının altına yapılmasının ne zararı var. Öte yandan otopark sertifikaları yoluyla kullanılmayan otoparkların da kullanımının önü açılmalı.

Ayrıca cami altına yapılan ticarethaneler, bu alanlardaki yoğunluğu artırdığı için bunların boşaltılması gerekiyor. Biz Kartal Belediyesi olarak ilçemizdeki cami derneklerine ve cami altlarında bulunan ticarethane sahiplerine kira sözleşmeleri dolduğu tarihten itibaren faaliyetlerine son vermeleri gerektiğini bildirdik.”

‘Yüksek bina kötüdür algısı değişmeli’

Son yıllarda kamuoyunda yüksek binalarla ilgili olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Başkan Öz, “Önemli olan yüksek ya da alçak değil, depreme dayanıklı bina yapmak. ‘Yüksek bina kötüdür’ ağlısını değiştirmemiz gerekiyor. Japonya da bir deprem ülkesi ama çok sayıda yüksek binası var” diye konuştu.

Neden Kartal?

Kartal’da yatırım yapar çok sayıda yatırıcıyı ve profesyoneli bir araya getiren ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım zirvesinin ‘Neden Kartal’ başlıklı panelinde, yatırımcılar, Doğuş Gurubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırımı’ın moderatörlüğünde hem yatırımcının hem de konut alıcısının Kartal’ı nede tercih ettiğini konuştu.

Maya Holding CEO’su Fuat Atalay, İstanbul’un artık bir megakent olduğunu ve birçok merkezi bulunduğunu ifade etti. Kartal’ın da bu merkezlerin en önemlilerinden biri olduğunu anlatan Atalay, Kartal’ın denizi çok geniş bir şekilde kucakladığını, bunun da ilçenin gelişim potansiyelini otaya koyduğunu belirtti. Gurup olarak İKEA mağazalarını açarken tüm dünyada müşterinin kolay girip çıkabileceği ve çevresiyle ihtiyaçlara cevap veren lokasyonları tercih ettiklerini kaydeden Atalay, Kartal’da AVM ve ofis bölümlerinden oluşan Anatolium Marmara projesinin ilk etabını Mart 2018’de devreye alacaklarını açıkladı.

‘Yükselmekten korkmayın’

Metsan Başkanı Cemalettin Satoğlu ise İstanbul’un tarihi yapısının korunması gerektiğini belirterek “Buna karşılık yüksek bina yapılmasın da diyemezsiniz” dedi. İstanbul’un nüfusunun 18 milyona ulaştığına dikkat çeken Satoğlu, Tarihi Yarımada, İstanbul Boğazı gibi korunması gereken bölgeler dışında yüksek bina yapımının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Kartal’ın etki alanının İzmit ve Adapazarı’na kadar ulaştığını anlatan Satoğlu, İstanbul’da yüksek bina yapımı için en uygun bölgelerden birinin Kartal olduğunu öne sürdü.

Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Kartallar Yüksek Uçuyor’ başlıklı oturumuna ise Kartal’da hem en yüksek maliyetli projeleri, hem de en yüksek binaları inşa eden yatırımcılar katıldı.

AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun ise Kartal’ın 50’li yıllarda bir sayfiye bölgesi iken bir sanayi kenti olarak planlandığını hatırlattı. İlçenin 60 yıl gibi kısa bir sürede yenilenme ihtiyacı gösterdiğini vurgulayan Coşkun, “O yüzden bu kez kentsel dönüşümü planlı ve doğru yapmamız gerekiyor. Bir binanın 20 – 25 yılda tekrar yenilenmesinin doğru olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Kartal’ın İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan en iyi yer ve kentin en iyi ilçesi olduğunu ifade eden Coşkun, kentsel dönüşümün yeşil ve sosyal alanlarla birlikte yapılması gerektiğini belirtti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..