Reklamı Geç
İtalya’nın o beldesine yerleşene 2 Bin Euro

İtalya'nın o beldesine yerleşene 2 Bin Euro

İtalya'da Nüfus kaybı yaşayan ve adeta hayalet kasaba olarak anılmaya başlayan bir beldesine taşınacaklara 2000 euro para yardımı yapılacak.

09 Mayıs 2017 - 07:57 - Güncelleme: 09 Mayıs 2017 - 07:59

Dünya'nın pek çok ülkesinde küçük beldelerde yaşanan istihdam sorunu İtalya'nın bir beldesinde başgösterdi. Bölgedeki istihdam sorunu, nüfusun şehirlere göçmesi nedeniyle bir belde adeta hayalet kasabaya dönüşmeye başladı. Belediye ise 2000 Euro vaadiyle nüfusu arttırmak için düğmeye bastı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Mayıs 2017 - İstanbul

Türkiye'den yurt dışına yerleşmek isteyenlere güzel bir haber İtalya'nın Liguria bölgesine bağlı Bormida beldesinden geldi. Zamam zaman haberlere konu olan beldelkerdeki istihdam sorunları ve nüfun göçmesiyle boşalan yerlere bir yenisi İtalya'da gündemde.

Söz konusu haberi duyuran BBC Türkçe servisi oldu. Haberde, İtalya'nın Kuzeyinde bulunan Liguria bölgesinde yer alan Bormida'da, nüfus yaşlanması ve iş imkanlarının kısıtlılığı gibi nedenlerle nüfus kaybı yaşanmasının ciddi bir soruna dönüştüğünün, beldenin ise adeta bir hayalet kasabaya dönüşmeye başladığı ifade eidldi.

Çözüm olarak Belediye başkanı tarafından özel bir girişime imza atıldı. Konuyala alakalı açıklamada bulunan Bormida beldesinin Belediye Başkanı Daniele Galliano, ikametgahlarını buraya taşıyacak kişilere ev satın almaları ya da kiralamaları karşılığında 2000 euro ödeme yapılmasına ilişkin çalışma başlattıkları duyuruldu. Bormida beldesinde özellikle belediyeye ait olan evlerin de büyüklüklerine göre 50-120 euro arası, İtalya standartlarına göre çok düşük olan ücretlerle kiraya verileceği, böylece beldenin nüfusunun arttırılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Bu durum karşısında ise haberden ötürü belediye başkanına mesajlar yağdığı gelen haberler arasında.  Belediye Başkanı Daniele Galliano'nun Facebook hesabına talep yağmaya başladığı, gelen taleplerin sadece İtalya'dan değil, Hindistan, Kanada ve ABD gibi birçok ülkeden de yapıldığı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..