İzmir'de 10 Bin 287 binadan 124'ü ağır hasarlı! Yıkılacak...

Bakanlık tarafından İzmir'de depremde hasar gören binaların tespit çalışması hızlandı ve ilk rakamlar geldi. İzmir'de şimdiye kadar 10 Bin 287 binada yapılan çalışmada, ağır hasarlı, az hasarlı ve hasarsız bina sayıları tespit edilerek açıklandı.

İzmir'de 10 Bin 287 binadan 124'ü ağır hasarlı! Yıkılacak...
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2020 - 07:56 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 11:26
İzmir'de 17 binanın yıkılması, 98 can kaybının yaşanmasıyla sonuçlanan deprem sonrasında bölgede geniş çaplı çalışma başlatan Bakanlık, binaların hasar tespiti çalışmalarını hızla sürdürüyor. Yapılan son çalışmalarda, hasar olan ve olmayan binalara ilişkin kapsamlı sayılar açıklandı. Bakanlık bölgede 10 bin 287 binada toplam 19 bin 624 bağımsız birimde çalışmalarını tamamladı. İşte İzmir depreminde şimdiye kadar tespit edilen hasarlı bina sayısı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı depremden sonra İzmir genelinde yürütülen hasar tespit çalışmalarında son durumu açıkladı. Bakanlık tarafından duyurulan bilgiye göre, İzmir'de depremin şiddetle hissedildiği ve yıkımın yaşandığı bölgelerde şimdiye kadar toplam 10 bin 287 binayla 79 bin 624 bağımsız bölümde hasar tespit çalışması hızla tamamlandı. 

Bakanlık bünyesinde 1000 kişi tarafındna yapılan çalışmalarda, 124 acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina, 119 orta hasarlı bina, 730 az hasarlı bina tespit edildi, 9 bin 314 binanın hasarsız olduğu açıklandı. Hasar tespiti yapılan toplamda 2 bin 698 acil olarak yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık, 2 bin 291 orta hasarlı, 11 bin 997 az hasarlı bağımsız bölüm belirlendi, 62 bin 638 bağımsız bölümde ise hasar bulunmadığı kaydedildi.

Tespit edilen binaların yıkımı başladı

Bölgede büyük bir hızla organize olan Bakanlık ekipleri, tespiti yapılan ve en acil durumdaki 2 binada yıkım çalışmalarını başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'arama kurtarma faaliyetlerini bitirdiğimiz alanlarda acil yıkılacak binalara ilişkin süreçleri başlatacağız. 1 ay içinde bu yıkım süreçlerini vatandaşımızla sonuna kadar götürmeyi planlıyoruz. 10 günde acil durumdaki binalarda çalışmaları tamamlanacak. Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) de en geç 1 ay içinde inşaat çalışmalarına başlayacak. Elazığ, Malatya ve Giresun'da olduğu gibi 1 yıl içinde, sağlam, güvenli konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 942 personel ile hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Vatandaşlarımıza, muhtarlarımızla koordinasyon içinde hasarlı binalara ilişkin bilgilendirmeler yapacağız. Hasarlı binalara ilişkin hazırlanan broşürleri vatandaşlarımıza dağıtacağız. Valiliğimizin internet sitesinde binaların hasar durumlarına göre yapılması gerekenler de yer alacak. Konteyner kent kurulumunu da başlattık. Bayraklı'da Ziraat GYO'ya ait 46 bin 300 metrekarelik alana, 1.000 kişilik konteyner kent kuruyoruz.' ifadelerini kullandı.
 
izmir depremi ağır hasarlı bina sayısı, yıkılacak bina sayısı 3 kasım 2020

Bölgede beton kalitesi çok düşük

İzmir depreminde yıkılan binalarda 'beton kalitesizliği' tespit edildi. Bölgede çalışan pek çok üniversite, yıkım olan, hasarlı olan binalarda çalışma yürütüyor.  Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arslan, İzmir'deki depremin hasara neden olduğu binalardaki ölçümlerde beton kalitesinin olması gerekenin çok altında olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

çevre ve şehircilik bakanlığı kamuoyu açıklaması

YORUMLAR

  • 0 Yorum