İzmir'de depremde hasar gören binaların durumu nereden, nasıl öğrenilir? Binanız hasarlı mı, hasar tespit sorgulama ekranı açıldı!

İzmir’de depremden etkilenen vatandaşlar binalarının hasar durumunu öğrenmeleri için Bakanlık bir site açtı. Buradan İzmir depreminde az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı binalarının durumunu öğrenebilecekler.

İzmir'de depremde hasar gören binaların durumu nereden, nasıl öğrenilir? Binanız hasarlı mı, hasar tespit sorgulama ekranı açıldı!
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2020 - 13:53
İzmir'de yaşanan deprem sonrası ağır hasarlı, girilemeyecek binaların hangileri olduğu büyük bir merak konusu olurken, bakanlık ekipleri sahada şimdiye kadar 10 binden fazla binada çalışmalarını tamamladı. Yapılan çalışmalarda hasar alan binaların adları neler, batandaş binasının durumunu nasıl öğrenecek? İşte Bakanlık tarafından hazırlanan yeni web sitesi üzerinden hasar almış yapılar böyle öğrenilecek. İzmir depreminde binasının hasarını öğrenmek için merak edenler dikkat! Hasar tespit sorgulama ekranı açıldı! Haberimizde Binanızın hasar durumunu öğrenebileceğiniz sorgu ekranı linkini görebilirsiniz.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en yoğun nüfusuna sahip illerinden biri olan İzmir'de deprem sonrası yaraların sarılması için her alanda çalışmalar hızla devam ediyor. Hasar tespiti yapılan binalar ise büyük merak konusu. Günlerdir sokaklarda yaşayan, hala evlerine giremeyen vatandaşlar evlerinin durumunu sorguluyor. Deprem nedeniyle az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve hasarsız olarak adlandırılan binalarda geniş çaplı çalışmalarla belirlenmesi sürüyor. Bakanlık tarafından sahada çalışma yürüten 1000 üzerinde ekipler, depremde binaların ne kadar hasar aldığını tespit etmek amacıyla çalışma yürütüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'de Seferihisar ve Bornova ilçeleri ile diğer belirlenen bölgelerde aralıksız hasar tespiti için binaları tek tek inceliyor. Yapılan incelemelerde hasarsız binaların yanı sıra, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı bina tespitinde önemli bir yol aldı.


10 Binden fazla bina incelendi!

Konuyla alakalı Bakan Kurum, sosyal medya hesabından önemli paylaşımlarda bulunuyor. Son paylaşımlarındna birinde İzmir'de şimdiye kadar tespit edilen ağır hasarlı binaların sayısını açıkladı. Bakanlık tarafından 10 Bin 287 binanın uzman ekip tarafından gezilerek depremden zarar görüp görmediği belirlendi. Buna göre, ekiplerce incelenen bina ve bu binalardaki bağımsız birimlerde; 124 acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina, 119 orta hasarlı bina, 730 az hasarlı bina tespit edildi, 9 bin 314 binanın hasarsız olduğu açıklandı. Hasar tespiti yapılan toplamda 2 bin 698 acil olarak yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık, 2 bin 291 orta hasarlı, 11 bin 997 az hasarlı bağımsız bölüm belirlendi, 62 bin 638 bağımsız bölümde ise hasar bulunmadığı tespit edildiği bildirildi.
 


Vatandaş binasının hasar durumunu nereden, nasıl öğrenecek?

Çok sayıda vatandaşın binasının hasarlı olması nedeniyle evlerine giremedikleri İzmir'de bölgede yapılan çalışmalar sonrası, ağır hasarlı, girilemez olarak belirlenen binalarının durumunu nereden öğreneceği merak konusuydu. Bakanlık hazırladığı veb sitesinden hasar tespit sorgulama ekranı açıldı. Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada, İzmir’de depremden etkilenen vatandaşlarımız binalarının hasar durumunu hasartespit.csb.gov.tr adresinden öğrenebilecekleri belirtildi.

izmir'de vatandaş binası hasarlı mı değil mi nasıl öğrenecek? hasar tespit sorgulama ekranı açıldı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum