İzmir'de evi yıkılana 2+1 ve 3+1 konut seçeneği

Bakan Kurum, İzmir'de evlerini kaybeden vatandaş için yapılacak yeni konutların ayrıntılarını açıkladı.

İzmir'de evi yıkılana 2+1 ve 3+1 konut seçeneği
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2020 - 20:04
İzmir depremi ile başlayan yıkım sürecinde, hasar tespiti yapılan ve acil yıkılması gereken binaların yıkım işlemleriyle sürüyor. Bakan Kurum, evlerini kaybeden vatandaşlara müjdeli haberi verdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Kasım 2020 - İstanbul


Evi yıkılan, AFAD çadırlarında veya konteynır kentlerde yaşamını idame ettirecek olan, depremde zarar gören vatandaş için devlet yeni konut projeleri için çalışmaya başladı. Yeni yapılacak konutların ayrıntıları belli olmaya başladı.

İzmir depreminde evi yıkılan vatandaşlara yeni yapılacak kopnutların ayrıntıları belli olmaya başladı. İzmir'de deprem esnasında yıkılan, deprem sonrasında yıkılacak binaların yerine yapımı planlanan evler için Bakan Kurum'dan son dakika açıklaması geldi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de iki farklı dönüşüm modeli uygulanacağını açıkladı. İzmir depremi sonrasında planlamaların devam ettiği süreçte, evini kaybeden vatandaşlar yerinde dönüşüm veya rezerv alanlarında hayata geçirilecek konutlardan ev sahibi olabilecekler. İzmir Şehir Hastanesi yakınlarında olan rezerv alanı üzerinde yapımı planlanan 3 bin konut için çalışmalar başlarken, inşaat ise kısa sürede başlatılacak.

Konuyla alakalı sosyal medya üzerinnen açıklamada bulunan Bakan Kurum, 'Yıkılan ve ağır hasarlı binada oturanlar için yerinde veya rezerv yapı alanında inşa edeceğimiz 2+1 ve 3+1 konutlar için; 

Sağa doğru ok Maliyetlerden %40-%50 oranında indirim yapılacak.

Sağa doğru ok İlk 2 yılı ödemesiz olmak üzere ödemeler 18 yılda faizsiz ve eşit taksitlerle gerçekleştirilecek.'
ifadelerini kullandı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum