TOKİ, İzmir'de 3 Bin konutu 1 yılda tamamlayacak

Deprem bölgelerinde vatandaşın barınma ihtiyacını büyük bir hızla gideren TOKİ, bu kez İzmir depremi sonrası düğmeye bastı. İzmir'de rezerv alanında inşaat başlayacak TOKİ, 3 Bin konut için inşaata başlıyor.

TOKİ, İzmir'de 3 Bin konutu 1 yılda tamamlayacak
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2020 - 09:13
İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan, can kayıplarının yaşandığı bölgelerde TOKİ, yeni konut yapımı için yetkilendirildi. Toplu Konut İdaresi İzmirde yeni konutları kısa sürede vatandaşlara teslim edecek. Peki TOKİ, İzmir'de nerede 3 bin konut yapacak? İzmir'deki rezerv alanı neresi?

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri  - 6 Kasım 2020 - İstanbul


Toplu Konut idaresi Başkanlığı TOKİ'ye İzmir'de büyük görev! Evleri yıkılan, oturulmayacak durumda olan vatandaşa belirlenen yeni alanda konut üretimi için geri sayıma başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile TOKİ, İzmir'de inşaa edeceği 3 Bin konut için çalışmalara hızla başladı.

İZMİR'E İLK ETAPTA 3.000 KONUT İNŞAA EDİLECEK!

Sosyal konut üretiminde Türkiye'nin örnek kurumu Toplu Konut idaresi, İzmir'de meydana geleden deprem sonrasında harekete geçti. İlk etapta yapılacak 3 Bin adet konut için hazırlıklara başlayan TOKİ, İzmir'de belirlenen rezerv alanı üzerine 1 yılda yeni konutları dikecek.

1 HAFTADA KONTEYNIR KENT

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'de yaraların sarılması için gerekli kaynak ve çalışmaları gece gündüz çalışan ekiplerce yürütüyor. İzmir'de konteynır kent kurulumunu 1 haftada tamamlayacak olan Bakanlık, diğer taraftan evini kaybeden vatandaşlar için dev proje hazırlatıyor. TOKİ eliyle yapımına rezerv alanında başlanacak olan İzmir'de ilk etapta 3000 bin konut yapılarak sahiplerine teslim edilecek.

İZMİR'DEKİ REZERV ALANI NEREDE?

TOKİ'nin İzmir'de depremzedeler için hayata geçirecei dev konut projesi, camiisi, okulları, alışveriş yerleri ve tüm sosyal donatılarıyla birlikte, depreme dayanıklı, az katlı konutlardan oluşacak. Vatandaş konutların yapılacağı rezerv alanı neresi merak ediyor. İzmir Şehir Hastanesi'nin olduğu bölgede rezerv alanı bulunuyor. Rezev alanı Bayraklı ilçesinde, Şehir Hastanesi yanında yer alıyor. TOKİ, tüm inşaat çalışmasını, yeni konutları Bayraklı'daki rezerv alanı üzerinde yapacak.

REZERV ALANINDA YAPILACAK KONUTLARIN İNŞAATI 1 AY İÇİNDE BAŞLAYACAK

Rezerv alanında yapılacak konutlara ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ' İzmir Şehir Hastanemizin hemen yanında yer alan 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda ilk etapta 3 bin konut planlıyoruz, zemin artı 4 katı, 5 katı geçmeyecek şekliyle bir projelendirme yaptık. İçinde millet bahçeleri ile yürüyüş yolları, camisi, okulu, aile sağlık merkezi, hizmet alanları ile hakikaten örnek bir şehircilik anlayışıyla bu projelendirme çalışmasını yapıyoruz. Hem yerinde hem rezerv alanda konutlarımızı üreterek, hızlı bir şekilde depremde hasar gören vatandaşlarımızın sıcak yuvalarının inşasını gerçekleştiriyor olacağız. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız en geç bir ay içerisinde konutların inşasına başlayıp, bir yıl içerisinde de sağlam konutlarımızı inşallah vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız.' ifadelerini kullandı.

YIKILACAK HASARLI BİNALAR BELİRLENİYOR

İzmir'de depremde hasar alan tüm binalar, tüm evler tek tek belirleniyor. Bakanlık tarafından görev yapan ekipler tarafından yapılan çalışmalarda şimdiye kadar İzmir'de 43 bin binayı kontrol ederek, 4153 adet binanın yıkılacağını açıkladı.

İzmir depreminde hasar gören bina sayısı 5 Kasım gecesi itibarıyla;

  • Ağır hasarlı acil yıkılacak bina sayısı 289 bina olarak tespit edilirken, bağımsız bölüm olarak 4153 adete tekabül ediyor.
  • Orta Hasarlı Bina sayısı 308, bağımsız bölüm 4673,
  • Az hasarlı bina sayısı 2234, bağımsız birim olarak 28772,
  • hasarsız bina sayısı 40209 adet, bağımsız bölüm olarak ise 216 bin 916 adet olarak açıklandı.
  • 5 Kasım tarihine kadar toplam hasar tespiti yapılan bina sayısı toplam olarak 43 bin 040, bağımsız birim olarak 254 bin 514 olarak açıklandı.

YORUMLAR

 • 0 Yorum