İzmir'de 43 Bin binada hasar tespiti tamamlandı! Hasarlı bina, konut sorgulamak için tıkla

İzmir depreminde hasar gören binaların tespiti için çalışmalarını sürdüren bakanlık ekipleri şimdiye kadar 43 bin binada hasar tespit çalışmasını tamamladı. İzmir'de depremde hasar gören binalar, konutlar nereden öğrenilir? Hasarlı bina sorgulaması yapmak için haberimizi mutlaka okuyun.

İzmir'de 43 Bin binada hasar tespiti tamamlandı! Hasarlı bina, konut sorgulamak için tıkla
Editör: Hakan A.
05 Kasım 2020 - 23:23
Türkiye'nin yüreklerini ağızlara getiren İzmir'deki deprem sonrasında hasarlı evlerin, hasarlı yapıların tespiti tek tek yapılıyor. Bakanlık ekipleri 7/24 çalışarak binaların hasar durumlarına göre ayırıyor. Evlerine giremeyen vatandaşlar için konteynır evlerin kurullumu için çalışmalar devam ederken, vatandaşların pek çoğu sokaklarda kalmaya devam ediyor. İzmir depreminden sonra hasarlı bina sayısı kaç oldu? Hasarlı bina sorgulaması nereden yapılacak? Binamızda hasar olup olmadığını nasıl sorgulayacağız? İşte tüm soruların yanıtı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'de çok sayıda ekipten oluşan saha personeli, binaları tek tek dolaşarak dairelerde, iş yerlerinde hasarlı yapıların tespitini sürdürüyor. Depremden bugüne şimdiye kadar 40 Bin binanın hasar tespit çalışması tamamlandı. Ekipler hasarlı binaları tespit etmek için çalışmalarını aralıksız sürdürürecek. Ağır hasar gören yıkılacak binaların sayısı her geçen gün artarken, binası hasar görmeyen evlere vatandaşlar dönmeye başladı.

Peki derecesine göre hasarlı yapı sayıları ne kadar oldu?


İzmir'de vatandaş evinin, binasının, iş yerinin hasar görüp görmediğini öğrenmek istiyor. Bakanlık tarafındna yapılan hasar tespitlerine göre İzmir'de 40 Bin binadan fazla hasar tespiti yapılan bina sayısı bu gece itibariyle açıklandı.

Bakan Kurum açıkladı; 'İzmir'de acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık toplam 4 bin 153 bağımsız bölüm tespit ettik'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de hasarlı bina sayısını açıkladı. Sosyalmedya hesabından yaptığı açıklamada Bakan Kurum, 'İzmir’de deprem sonrası binalardaki incelemelerimiz kapsamında bu akşam itibariyle toplam 254 bin 514 bağımsız bölümde hasar tespiti yaptık. Son belirlemelerimize göre acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık toplam 4 bin 153 bağımsız bölüm tespit ettik.' ifadelerini kullandı.

İşte İzmir'de hasar tespiti yapan ekiplerin belirlediği son rakamlar

İzmir depreminde hasar gören bina sayısı 5 Kasım gecesi itibarıyla;
  • Ağır hasarlı acil yıkılacak bina sayısı 289 bina olarak tespit edilirken, bağımsız bölüm olarak 4153 adete tekabül ediyor.
  • Orta Hasarlı Bina sayısı 308, bağımsız bölüm 4673,
  • Az hasarlı bina sayısı 2234, bağımsız birim olarak 28772,
  • hasarsız bina sayısı 40209 adet, bağımsız bölüm olarak ise 216 bin 916 adet olarak açıklandı.
  • 5 Kasım tarihine kadar toplam hasar tespiti yapılan bina sayısı toplam olarak 43 bin 040, bağımsız birim olarak 254 bin 514 olarak açıklandı.

--- İzmir depreminde hasar tespit çalışmalarında açıklanan sayılar her yeni gün ekiplerin gezdikleri binaya göre gece saatlerinde açıklanmaktadır.

izmir hasarlı bina sayısı 5 kasım 2020

Binanız hasarlı mı, ne kadar hasarlı?

Bakanlık Türkiye genelinde devreye aldığı yeni sitesinde depremde hasar alan veya almayan binaların tamamının raporunu yayınlıyor. İzmir'deki depremde hasar alan binaların tamamını bu site üzerinden ücretsiz, online olarak sorgulayabilirsiniz.

hasartespit.csb.gov.tr 


İzmir'de deprem alan hasarlı binaları öğrenmek için Bakanlık web sitesi hasartespit.csb.gov.tr internet adresinden sorgulama yapılabilecek. Vatandaş evinin hasarlı olup olmadığını online olarak internet üzerinden sorgulatabilecek.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum