Reklamı Geç
Kabataş-Mahmutbey metro hattı inşaatı arkeolojik kazılara...

Kabataş-Mahmutbey metro hattı inşaatı arkeolojik kazılara takıldı

İstanbul'da yeni metro hattı projesi tam gaz devam ederken, yapılan arkeolojik kazılar nedeniyle Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki metro hattı projesinin uzaması söz konusu. Peki o metro hattı ne zaman tamamlanacak? Kadir Topbaş'tan çarpıcı açıklamalar...

31 Ağustos 2017 - 08:54

İstanbul'un tarihi altı kazıldıkça daha fazla gün yüzüne çıkmaya devame derken, bu kazılardan biri ise Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey arasında planlanan yeni metro hattı oldu. Hatta Beşiktaş'taki kazılarda tarih bir kez daha ön plana çıktı. Başkan Topbaş arkeolojik alanda kazıları yerinde inceledi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş ayağı ile alakalı yerinde incelemelerde bulunurken, önemli açıklamalarda bulundu. Yapımı devam eden Beşiktaş-Kabataş metrosunda son durum ne, arkeolojik kazılar metro çalışmalarını etkiledi mi? İşte ayrıntılar...

Başkan Topbaş, yeni metro hattına ilişkin açıklamasında, “3. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun önerisi doğrultusunda Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü’nün nezdinde ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel desteğiyle sürdürülüyor. Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun kazı çalışmalarının yüzde 82,5’u tamamlandı. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 2018 yılı ikinci yarısından sonra açmayı düşünüyoruz. Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey arası ise arkeolojik kazılardan dolayı 2019’un Haziran’ına uzanabilir. 24,5 kilometrelik Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı üzerinde Beşiktaş Metro İstasyonu’nda tarihi izler çıkması nedeniyle arkeolojik kazı yapılmış durumda. Medeniyetler beşiği, tarihin çeyiz sandığı İstanbul’da yaptığımız çalışmalarda birçok kez tarihin izlerine de rastlıyoruz. Yenikapı Metro İstasyonu’nda 8 bin 500 yıllık geçmişe eriştik. Yani İstanbul’un tarihi yeniden düzenlenmeye başladı. ” dedi.

Büyükşehir belediyesi olarak dünya üzerinde arkeolojik kazı çalışmaları yürüten tek yerel yönetim olduklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Yurtdışında üniversitelerin ve ülkelerin yaptığı kazıları biz belediye olarak bizzat yaparak bir örnek teşkil ediyoruz. Bedellerine bakmaksızın, erişilen değerlerin kent hafızasının önemli bir kaynağı olacağı düşüncesiyle bu çalışmaları yaptık. Yenikapı Metro İstasyonu’nun bu kente Müze İstasyon olarak katkısını bilerek bu çalışmaları yaptık. Beşiktaş’taki arkeolojik kazının belediyemize maliyeti şu ana kadar 10 milyon lirayı buldu. Yerel yönetimler arkeolojik kazılara pay ayırmazlar. Üzerinde fazla durmazlar, ilgili bakanlıklara aktarmaya çalışırlar” diye konuştu.

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ne zaman tamamlanacak?

İnşaatını devam ettirdiğimiz Kabataş-Mahmutbey Hattı’nı iki etaplı yürüttüklerini belirten Topbaş, “Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 2018 yılı ikinci yarısından sonra açmayı düşünüyoruz. Kabataş-Mecidiyeköy arası ise 2019’un Haziran’ına uzanabilir. İkinci etabın bitirilme zamanını buradaki çalışmalar gösterecek. Metroyla Kabataş’a kadar erişmek önemli çalışma. Tam 8 ilçeden geçen Kabataş-Mahmutbey Metrosu tamamlandığında günde bir milyon yolcunun kullanabileceğini tahmin ediyoruz. Burası çok önemli bir ana omurga metro hattı. Bu hattın devamı var. Kabataş’tan Karaköy istikametine giderek Şişhane İstasyonu’na bağlantılı hale gelecek. Mahmutbey’den Halkalı istikametine gidecek. Bunlarla ilgili çalışmaların bir kısmı ihale aşamasında. Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı’nın tünel kazıları yüzde 82,5 ölçeğinde tamamlandı. Yeraltındaki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı son durum

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro