Reklamı Geç
Kanal İstanbul için flaş gelişme! İşte dev projenin finansörü

Kanal İstanbul için flaş gelişme! İşte dev projenin finansörü

Türkiye'nin mega projesi Kanal İstanbul için flaş gelişmeler yaşanmaya devam ederken, dev projenin finansörü belli oldu.

19 Kasım 2016 - 08:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde açıklanan ve bir kez güzergahı iptal edilen Kanal İstanbul projesi için çalışmalar hızla devam ederken, yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşte Kanal İstanbul projesi son durum!

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Kasım 2016 - İstanbul

Adının duyulmasıyla bile Dünya'da gündem olan, belli odaklar tarafından istenmeyen, şiddetle karşı çıktığı, Türkiye'nin şimdiye kadar yapılacak olan en kapsamlı, en büyük mega projelerinden biri olacak Kanal İstanbul projesi kapsamında finansör sorunu çözüldü. 

Kanal İstanbul projesine finansör bulundu. Yeni finansör TOKİ!

TOKİ Kanal İstanbul'un finansörü olduğu açıklandı. Konuya ilişkin açıklama ise Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan tarafından yapıldı. Açıklamada,"Kanal İstanbul projesi kapsamında çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor. Biz orada hasılat paylaşımı, arazi satışı ya da inşaat satışından gelir elde edip finansmanı sağlayacağız.  Ulaştırma Bakanlığı da bu finansmanla kanal inşaatını gerçekleştirecek." ifadelerini kullandı.

- Kanal İstanbul’un her iki yakasına 100 bin yeni konut

Yapımın aşamasına henüz gelinmeyen, güzergah belirlenmesi çalışmaları, model arayışlarının sürdüğü Kanal İstanbul projesinin geliştirilmesi ayağında çalışmalar sürerken, TOKİ projenin finansman ayağında yer almış olacak. Bu kapsamda TOKİ tarafından gerek arazi üretimi, gerekse proje üretimlerinden elde edilecek tüm gelirlerin Kanal İstanbul için harcanacağı kaydedildi.

Hali hazırda arsa üretiminde Türkiye'nin en büyük devlet kurumu olma özelliği bulunan TOKİ'nin dev projenin finansörlüğüne soyunması, yakın bir süreçte inşaat çalışmalarının başlayabileceği ve inşaat yapım işinin yerli firmaların kullanılmasıyla dev projenin hayata geçirileceğinin ilk işaretleri olarak okundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..