Kanal İstanbul Projesi güzergahı için yeni adım!!!

Kanal İstanbul Projesi güzergahı için yeni adım!!!

Kanal İstanbul güzergahında sona geliniyor! Çılgın proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının netleştirilmesi amacıyla yeni adımların atıldığını doğrulayan Bakan Arslan, proje hakkında son durum bilgilerini paylaştı.

02 Eylül 2017 - 13:32 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 20:25

İstanbul ve Türkiye için büyük öneme sahip Kanal İstanbul güzergahı için önemli bir adım daha atıldı. Türkiye'nin çılgın projesi Kanal İstanbul için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Adı gündeme geldiğinden bu yana pek çok spekülasyon yapılan, Avrupa'nın korktuğu devasa proje için Bakanlık çalışmalarını devam ettirirken, Kanal İstanbul güzergah çalışması için yeni aımlar atılmaya devam ediliyor. Bakan Arslan, Kanal İstanbul ile alakalı son durum açıklamasında bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 02 Eylül  2017 - İstanbul

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı son dakika açıklamasında Kanal İstanbul projesine değindi. Konuyla alakalı bilgi veren Bakan Aslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 senesinde kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıklanan Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için etüt proje sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

İstanbul ve Türkiye için oldukça büyük önem sahibi su yolları ve denizcilik alanlarında önemli projelerin adımlarının atıldığına dikkat çeken bakan Arslan, su yollarını geliştirerek, lojistik sektörünü güçlendirecek, İstanbul Yeni Havalimanı gibi büyük projelerle entegre olacak, İstanbul Boğazı üzerinde trafik yükünü büyük ölçüde hafifletecek bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 Kanal İstanbul'un öncelikle ulaştırma, lojistik ve turizm sektörleri gibi sektörlere büyük etkilerinin olacağıonın altını çizen Bakan Arslan, Kanal İstanbul Projesi Etüt, Proje ve Danışmanlık Hizmetleri Teknik Şartnamesi'nin hazırlanması için izlenecek yöntem/strateji, görev, yetki ve sorumluluklar, mühendislik çalışmaları, diğer faaliyetler ve bu faaliyetlerin iş planlamasının bu şartnameyle belirlendiğineceğinin altını çizdi.

İstanbul Boğazı'ndan her gün geçen onlarca geminin büyük risk oluşturduğunu ifade eden Bakan Arslan, Kanal koridoru yaklaşık 43 kilometre olacak. İstanbul Boğazı'nda her iki yönlü olarak akan gemi trafiğine alternatif bir güzergah oluşturulacak. Bu kapsamda en ideal güzergah oluşturulmuştur. Çalışmaların sürdüğü proje alanında Bakanlık tarafından 162 zemin sondaj çalışması yapıldı. TOKİ bölgede çevre düzenleme ve imar çalışmalarında bulundu. Diğer taraftan bazı üniversitelerde ise raporlar hazırlandı. Kanal İstanbul projesi için, İstanbul'un Avrupa yakasına yapılması planlanan, dünyadaki benzerlerine göre topografik yapısı, zemin, hidrografik, sismolojik, ekolojik ve güzergah uzunluğu olarak spesifik bir yapısının olduğuna dikkati çeken Arslan, kanalın güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için etüt proje kapsamında 3 Temmuz'da sözleşme imzalandı." diye konuştu.

Günün son dakika diğer önemli emlak haberleri;

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..