Karabiga elektrik santrali ÇED Olumlu Raporu alındı

Karabiga elektrik santrali ÇED Olumlu Raporu alındı

Alarko iştiraki elektrik üretimi yapacak olan Karabiga elektrik santralinin Mahkeme tarafından iptal edilen ÇED raporu yeniden alındı.

Editor: Hakan A.
10 Ocak 2019 - 09:17

Alarko Holding'e bağlı  Cenal Elektrik Üretim A.Ş.'nin Karabiga Termik Santrali İçin ÇED Olumlu Raporu yeniden alındı. Açıklama KAP üzerinden yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Ocak 2019 - İstanbul


Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) Alarko Holding tarafından yapılan açıklamada, elektrik üretimi gerçekleştirecek olan Karabiga elektrik santralinin mahkemece iptal edilen ÇED raporunun yeniden alındığı kaydedildi.

KAP'a yapılan yazılı açıklamada, "İştiraklerimizden Cenal Elektrik Üretim A.Ş.'nin Karabiga  termik santralinin İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ÇED raporuyla ilgili gerekli düzenlemeler yapılarak yeni ÇED raporunun en kısa zamanda alınacağı daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Söz konusu yeni "ÇED Olumlu Raporu" alınmıştır.

Kamuoyuna duyurulur." denildi.

Cenal Elektrik Üretim A.Ş.

​Cengiz Holding A.Ş. ve Alarko Holding A.Ş. şirketlerinin %50 / %50 ortak oldukları CENAL Elektrik Üretim A.Ş., Çanakkale ili, Biga ilçesi, Karabiga beldesi, Kadıoğlu Mahallesi'nde, toplam 454.518 m²’lik alanda, 1320 MWe (2X660 MWe) / 1380 MWm / 2926 MWt kurulu gücünde “İthal Kömüre Dayalı CENAL Enerji Santrali, İskelesi, Kül Depolama Sahası ve Derin Deniz Deşarjı Projesi”nin kurulması ve işletilmesi amacıyla 11.05.2011 tarihinde kurulmuştur. 

Tesisin yıllık çalışma süresi 7500 saat, yıllık brüt elektrik üretimi ise 9.900.000 MWh olarak planlanmıştır. Tesiste üretilecek elektrik enerjisi, Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynayacaktır.