Katar’da iş yapan inşaat firmaları için kritik dönem

Katar'da iş yapan inşaat firmaları için kritik dönem

2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Katar'ın en önemli projelerini Türk inşaat firmaları yürütüyor ve pek çok iş için de ihale süreçleri, müteahhitlerin takipleri sürüyor. Yaşanana son gelişmeler Katar'da iş yapan firmaları zora sokar mı?

06 Haziran 2017 - 12:54 - Güncelleme: 06 Haziran 2017 - 12:59

Türkiye ile ikili ilişkileri pek çok arap ülkesinden çok daha iyi durumda olan Katar'a yönelik yapılan son boykot kararı ile Arap ülkeleri ile ciddi sıkıntı içine giren ülke'nin bağları Dünya ile kopmuş değil. Türkiye ve Dünya genelindeki pek çok ülke ile seyaha ve Hava ulaşımı koridoru bulunuyor. Türkiye ise her anlamda en büyük kapısı olarak dikkat çekiyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Haziran 2017 - İstanbul

S.Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen, Libya, Maldivler teröre ve İran'a destek vermek'le suçladıkları Körfez ülkesi Katar'la tüm ilişkilerini kesince bölgenin bir anda sarsılması ve büyük bir krizin baş göstermesi, Dünya piyasalarını olumsuz etkiledi.

Katar'da Türk müteahhitleri tarafından hayata geçirilmek üzere pek çok önemli projenin inşaası sürüyor. Bölgeye karadan ulaşmak Arabistan sınırının kapatılmasıyla durma noktasına geldiği belirtiliyor. Ülkeye özellikle gıda ve inşaat malzemesi taşıyan tırların sınırda takıldığı gelen haberler arasında.

Diğer taraftan Hazar Gölü ve Hava koridorunu kullanarak ülkeye ulaşım mümkün. Dünya Kupası öncesi büyük bir inşaat hamlesi ülke çapında sürerken, yeni etro projeleri dışında pek çok stadyum, önemli tesisler ve bina inşaatları devam eden projeleri ve planlanan projeleriyle oldukça büyük bir pazar olan Katar'ın hedeflerine ilerlemesine hızla devam edeceği öngörülüyor. Normal yaşantının devam edeceği ifade edilen Katar'la Türkiye'nin ilişkileri bu dönemde büyük bir ivme kazanmasına ise muhtemel gözüyle bakılıyor.

Katar'ın Türkiye'ye yatırımları ise gün geçtikçe artmaya devam ederken, QNB Finansbank, Digitürk gibi dev yatırımların dışında konut sektöründe ve pek çok sektörde yatırımları bulunuyor. Bir haber nedeniyle çıkan büyük Körfez Krizi'nde en büyük arabulucu olarak bir anda öne çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şimdiden taraflar arasında ikili görüşmelere başladığı ifade ediliyor. Kısa sürede sona ermeyeceği belirtilen krizin ne kadar süreceği kestirilemeyen konulardan.

Türkiye ile son yılların en büyük yakınlaşması, gerek ekonomik, gerekse siyasi anlamda büyük bir ivme kazanmıştı. 15 Temmuz sürecinde Türkiye'ninyanında yer alan Katar, sonrasında yatırımlarıyla dikkat çekti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..