KDV sistemi sil baştan

KDV sistemi sil baştan

Türkiye ekonomisi için büyük önem sahibi gelirlerin en büyük payına sahip Yatırıma engel olan KDV sisteminin kökten değiştirilmesi için düğmeye basıldı.

22 Temmuz 2017 - 10:26

Katma Değer Vergisi olarak bilinen kısa adı KDV olarak halk arasında anılan sistemde köklü değişiklikler için çalışma başlatıldı. Söz konusu KDV sisteminde 6 önemli hamle ile kritik değişiklikler yapılacak ve yatırıma engel olan sistemde revizyona gidilecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 22 Temmuz 2017 - İstanbul

Yatırımın önündeki en büyük engel olarak göstrilen KDV sistemi kapsamında Önce devlete öde sonra al sistemi yapılacak son düzenleme ile tarihe karışacak. Karar şimdiden yatırımcının önünü açmaya başladı.

Özellikle ihracatçı ve yatırımcıları yakından ilgilendiren haberin ayrıntılarına göre, bürokrasi için karmaşık bir sistem olarak tanımlanan KDV'de sevindiren önemli adımlar atılıyor. Başta yatırımcılar olmak üzere, üreticilerin ve ihracatçının önündeki büyük maliyet engeli olan KDV yükü azaltılıyor.

Konuya ilişkin Sabah gazetesi'nde yer alan haberde; Bu çerçevede Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) taraffından gerçekleştirilen çalışma 6 önemli değişikliği kapsıyor. "Önce KDV'yi öde gel, sonra devletten al" dönemi resmen kapanmış olacak. KDV'siz getirilen malların yurt içinde üretimi için teşvikler arttırılacak. KDV sistemindeki oran sayısı ile istisna farklılıkları azalacak. Her hangi bir malın yüzde 18'den alınıp yüzde 8 farkla satılmasının önüne geçilmesi sağlanacak. 100 liralık KDV'nin yarıdan fazlasını ödeyen 2 bin firmanın yükü hafifletilecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "KDV sisteminin yurtiçinde üretimi cezalandırıyor. KDV normalde tüketicinin ödemesi gereken bir vergi ama uygulamada üreticinin ödediği vergiye dönüştü. Üretimi, yatırımı, ihracatı olumsuz etkileyen bu uygulamaları kaldıracağız. Yurtdışından mal ithal edenin üzerinde KDV yükü yok. İşletmelerimizin de olmasın" dedi. Bakan Ağbal, işletmelerin fabrika yaparken yatırımda ödediği KDV'nin yük olarak kaldığını anımsatarak, düzenlemeyle üretimi, yatırımı etkileyen uygulamaları kaldırmak istediklerini söyledi. Ağbal, "Yurtdışından mal ithal edenin üzerinde nasıl KDV yükü yoksa işletmelerimizin üzerinde de olmasın. Haksız rekabet sona ersin" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..