KGF kredisi almak için hangi bankalara başvuru yapılır?

KOBİ kredisi için KGF destekli kredi başvurusu yapmak isteyenler için hangi bankaların Kredi Garanti Fonu destekli kredi verdiği merak ediliyor.

KGF kredisi almak için hangi bankalara başvuru yapılır?
Editör: Hakan A.
10 Aralık 2020 - 11:21
Milyonlarca esnaf ve işletme için KOBİ'lere destek paketi açıklanırken, başvuru süreci için işletme sahipleri bankalarının yolunu tutmaya başladı. Pek çok işletme sahibi ise yüzde 80 KGF desteği sunulan kredilerin hangi banklalar aracılığı ile başvuru yapılacağını merak ediyor. 

Ekonomi Haberleri  - 10 Aralık 2020 - İstanbul


KOBİ'ler için kredi musluklarını açan Kredi Garanti Fonu (KGF) başvurulara yanıt vermeye başlıyor. Türkiye genelinde koronavirüs akalarının artmasıyla başlayan yeni kısıtlama süreci devam ederken, işletmelere yeni destek paketi açıklandı. Çok sayıda işletmeye adeta can suyu olacak yeni kredi destek paketi kapsamında 7.5 milyar TL tutarında bir para Kredi Garanti Fonu tarafından KOBİ'lere dağıtılacak. İhtiyacı olan tüm işletmeler KGF destekli krediler için başvurularını yapabilecekler.

İkinci dalga ile birlikte kısıtlamaların devam ettiği Türkiye'nin tamamında işletmelerin pek çoğu kepenk kapatırken, bazı işletmeler ise kıt kanaat geçimlerini sürdürebiliyor. Hükümet ise yeni destek paketlerini devreye almaya hazırlanıyor. Diğer taraftan Kredi Garanti Fonu (KGF) 7.5 Milyar Lira tutarında bir parayı piyasalara çıkartmaya hazırlanıyor. KOBİ'lere destek sağlayacak yüzde 80 devlet destekli KGF kredi desteği için duyurular yapıldı. KGF Bankaların başvurularını kabul etmeye başladı.

HANGİ BANKALAR YÜZDE 80 KGF DESTEKLİ KREDİ VERECEK

Onlarca bankadan kredi kullanmak mümkün. Ancak KGF ile anlaşmalı banka sayısı Kredi Garanti Fonu tarafından anlaşmalı olan özel ve kamu bankaları aracılığı ile kullandırılacak. Kredi kullanmak isteyen KOBİ ve işletmeler 15 farklı banka ve katılım bankalarından KGF kredisi için başvurularını yapabilecekler.

12 AY ÖDEMESİZ, 60 AY VADE

Kredi Garanti Fonu tarafından piyasaya dağıtılacak olan kredilerin geri ödemesi 12 ay sonra başlayacak. İşletmeler bir yıl süreyle kredisinin ödemesini yapmayacak. KGF kredisi başvurusunda ise 30 ay veya 60 ay vadelerde ödeme seçeneği yer alacak. 

Azami 12 ay ödemesiz dönem dahil olmak üzere asgari 36 ay, azami 60 ay vade Kefalet Limiti ve Azami kefalet tutarı 900.000 TL, azami kredi tutarı 1.125.000 TL Azami Kefalet Oranı %80 Ücret ve Komisyon Komisyon Oranı : yıllık %1.5 Başvuru Ücreti : 500 TL olacağı kaydedildi.


15 BANKA BAŞVURU ALACAK

KGF kredisi kullanmak isteyen KOBİ'ler en fazla hangi bankaların kredi başvurusu alacağını merak ediyor. Şimdiden bazı bankalara gerekli bilgiler gitmeye başlamış durumda. Bazı bankalar ise kredi için henüz bir bilgi gelmediğini ifade ediyor. Toplamda 15 adet banka ve katılım bankası KGF destekli kredi başvurusunu almaya başlayacak. 

İŞTE KGF DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN BELİRLENEN O BANKALARIN LİSTESİ

Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapıkredi Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum