Kira artış oranı Mayıs ayında ne kadar? 2021 Mayıs için kira zam oranı hesaplaması açıklandı mı?

Mayıs ayı başlangıç olacak şekilde kira artış oranı ne kadar yapılacak? 2021 Mayıs kira zammı açıklandı mı? Merak edenler için kira artışı hesaplaması ve Mayıs ayında işyerleri ile konutlara yapılacak zamlı kira artışı ne kadar olacak sorusunun yanıtı... İşte 12 ay geçerli olacak kira artışı rakamları...

Kira artış oranı Mayıs ayında ne kadar? 2021 Mayıs için kira zam oranı hesaplaması açıklandı mı?
Editör: Hakan A.
03 Mayıs 2021 - 04:40 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 10:08
Ev sahipleri ile kiracılar arasında 12 ay boyunca geçerlilik süresi bulunan kira sözleşmelerini yenileyecekler Mayıs ayında ne kadar kira artışı uygulayacak? Merak edenler için emlakpencerem.com farkıyla haberimizde 2021 yılı Mayıs ayı başlangıç olmak üzere 12 ay boyunca kira kontratlarına yazılacak kira artışı oranı verilerini okuyabilirsiniz. Mayıs ayı kira artış oranı 2021 yılı için 2022 Mayıs ayına kadar yazılacak olan rakamlar sorgulanıyor. Mayıs ayı başlarken milyonlarca ev sahibi ile kiracı kontrat yenileyecek veya yeni bir eve taşınılacak. Tam bir yıl sürecek yeni kontrata yazılması gereken kira artışı hesaplaması için Mayıs ayı önemli bir ay olacak. Mayıs kira zammı açıklandı mı sorusuna cevap arayan ev sahipleri ve kiracılar ellerinde bulunan kira sözleşmelerini doldurmak için 12 aylık kira artış hesabını yapacaklar. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Mayıs 2021 - İstanbul


Her ayın başında başta mesken sahipleri ve işyeri sahipleri kiracılarına uygulayacakları zamlı kira artışını bekliyor. Mayıs ayına girilirken Nisan ayı için açıklanacak enflasyon verileri, Mayıs ayında uygulanacak kira artış rakamlarını içerisinde saklıyor. Açıklanacak verilerle kira artışı hesaplaması yapılmış olacak.

 Vatandaşlar kira sözleşmelerini enflasyon artış oranlarına göre yenileyeceği Mayıs ayının üçüncü iş gününde Pazartesi sabahı TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarını bekliyor. TÜİK Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.  Kiracı ve mülk sahipleri arasında yapılan sözleşmelerle kira zam oranı bugün açıklanacak enflasyon rakamlarıyla belirleniyor. Peki Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar olacak?

2021 Mayıs kira artış oranı belli oldu! TEFE-TÜFE işyeri-mesken kira artışı hesaplaması 


KİRA ARTIŞ ORANI MAYIS AYI İÇİN NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye genelinde 81 ili kapsayacak kira artışı oranları tek veride, TÜFE rakamlarında gizli olacak. Her ayın başında yani 3 Mayıs tarihi bir önceki ay için açıklanacak enflasyon rakamları ile öğrenilecek. 2021 Nisan ayı enflasyon rakamlarında yer alan TÜFE ile resmi olarak kira artışı belirlenebilecek. TÜİK tarafından her ayın üçünde açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamlarını bugün saat 10:00'da açıklanmış olacak. TÜFE rakamları ile belirlenen kira artışları gerek işyerleri gerekse meskenler için 12 ay boyunca uygulanabilir. Yani 2022 Mayıs ayına kadar geçerli olacak. 2022 Mayıs ayında ise yeniden o güne ait enflasyon verilerinde yer alan rakamlarla bir sonraki yılın artış oranı belirlenebilecek.

3 MAYIS 2021 PAZARTESİ SAAT 10:00'DA AÇIKLANACAK?

TÜİK enflasyon rakamlarını Pazartesi sabahı saat 10:00'da resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyuracak. Nisan ayı enflasyon verilerinde TÜFE rakamlarında 12 aylık ortalama alınarak Mayıs ayında uygulanacak kira artış oranı hesaplaması yapılabilecek. 12 ay boyunca 2022 Mayıs ayına kadar TÜFE 12 aylık ortalama ile kira artış oranı hesaplaması tamamlanmış olacak. Kira kontratlarına bu artış oranı yazılarak kontrat tamamlanmış olacak. Kira sözleşmeleri için gerekli veriler böylece ev sahipleri ve kiracılar arasında makul bir seviyeye indirilebilecek.


NİSAN AYINDA ZAMLI KİRA ARTIŞI NE KADAR OLMUŞTU?

Geçtiğimiz ay Nisan ayında kiralara yapılan artış açıklanarak işyerleri ve meskenler için kira sözleşmelerine işlemişti. Peki hangi oranlar kira artışı için yazılmıştı? Nisan ayında TÜFE 12 aylık ortalaması yüzde 13.18 olarak açıklanmıştı. Kiracıllar v e ev sahipleri 12 ay uygulanacak kira artışını bu hesaba göre yapmışları. Şimdi yeni ay Mayıs ayı için 12 aylık TÜFE ortalaması ne kadar gelecek, sorgulama için sadece saatler kalmış durumda.

2021 boyunca uygulanan kira artışları

Aşağıda yer alan kira artışı hesaplaması tablosunda 2021 yılı boyunca Mayıs ayına kadar uygulanan kira artış oranlarını TÜFE ve Yİ-ÜFE bazında görebilirsiniz. Uygulanacak ve uygulanmış olan TÜFE'dir.

 
2021 Kira Artış Oranları TÜFE HESAPLAMASI Yİ-ÜFE HESAPLAMASI
 Ocak 2021 kira artışı %12.28  % -
 Şubat 2021 kira artışı %12.53  % -
Mart 2021 kira artışı % 12.81  %   18.14
 Nisan 2021 kira artışı % 13.18   %   17.04
 Mayıs 2021  kira artışı % 13.70  %   19.44


 Yasal Uyarı: Bu haber EmlakPencerem.com editörleri tarafından 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü "kira artış oranı" için hazırlanmıştır. Kopyalanması, değiştirilerek başka bir sitede yayımlanması durumunda tüm yasal haklarımız saklıdır. Habere izin alınmaksızın, link verilmesi durumunda dahi gerekli yasal takip süreci hızla başlatılacaktır.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum