2021 Mayıs kira artış oranı belli oldu! TEFE-TÜFE işyeri-mesken kira artışı hesaplaması

İşyerleri ve meskenler için konut kira artış oranı hesaplaması Mayıs ayı rakamları açıkladı. TÜİK, Mayıs ayında bir yıl geçerli olacak konut kira artışı oranlarını duyurdu. Peki kira artış hesaplaması ile yeni ayda kiralara ne kadar zam yapılacak?

2021 Mayıs kira artış oranı belli oldu! TEFE-TÜFE işyeri-mesken kira artışı hesaplaması
Editör: Hakan A.
03 Mayıs 2021 - 10:07
İşyerleri ila konutlarda Mayıs ayında 12 ay boyunca uygulanacak kira artışı miktarını öğrenmek isteyenler için o veriler açıklandı! TÜİK, Mayıs ayı ile alakalı kira artış oranlarının içerisinde yer aldığı enflasyon verilerini açıkladı. Peki Mayıs ayında bir yıl boyunca kontratlara işlenecek olan kira artış oranı belli oldu! Milyonların beklediği kira artış oranı hesaplaması, resmi rakamlar az önce açıklandı. Kiralara yapılacak zamlı artış oranı miktarı mesken ve işyerleri için geçerli olacak. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Mayıs 2021 - İstanbul


Türkiye'nin tüm ilerini kapsayan, işyeri ve konutlarda uygulanacak ve senelik olarak yapılan kira artış oranı hesaplaması belirlendi. Ekonomide gözlerin çevrildiği enflasyon rakamlarına ilişkin Nisan ayı verileri açıklandı. Böylece 2021 yılı Mayıs ayında işyerleri ve konutlarda kiralara uygulanacak kira artışları belirlendi. 2021  Nisan ayında enflasyon rakamlarında yer alan TÜFE ile belirlenen en son rakamlarla kira artışları bugün itibari ile belirlenebilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) milyonlarca ev sahibi ile kiracının beklediği kira artış oranlarında kullanılan, TÜFE rakamları ile belirlenen, kira artışı oranlarını resmen duyurdu Bugün itibariyle gerek işyerleri ,gerekse meskenler için 12 ay boyunca aşağıda belirlenen rakamlar hesaplanmış bir şekilde kira kontratlarına yazılabilecek ve geçerlilik süresi ise bir yıl olabilecek. Bir sonraki senede ise kontratlar bir kez daha yenilenerek gelecek seneye uzatılabilecek.


MAYIS AYI İÇİN KİRA ARTIŞ ORANI AÇIKLANDI!

TÜİK'in az önce resmi internet sitesinden duyurduğu enflasyon rakamları Nisan ayına dair rakamlar. TÜİK her ayın başında bir önceki ayın enflasyon rakamlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan TÜFE rakamlarında yer alan 12 aylık ortalama alınarak Mayıs 2021'de geçerli olacak kira artış oranı hesaplaması ortaya çıkmış oluyor. 2021 Mayıs ayı başlangıç olmak üzere, 12 ay (1 yıl) boyunca 2022 Mayıs'a kadar kira sözleşmelerinde kiracılar için uygulanacak TÜFE 12 aylık ortalama kira sözleşmesine yazılabilecek. 

KİRA ARTIŞ ORANI NET RAKAMI (2021 MAYIS AYI TÜFE 12 AYLIK ORTALAMASI ALINARAK HAZIR HALDE VERİLERLE HESAPLAMASI YAPILMIŞTIR.)

TÜİK verilerine göre bugünden geçerli mesken ve işyerlerinde uygulanacak olan kira artış rakamı Nisan ayında kiralara yapılacak artış oranı hesaplaması altta verilen rakamlar ile belirlenmiş oldu. 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,14, aylık %1,68 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,70 artış gerçekleşti.

 
2021  Kira Artış OranlarıTÜFE Yİ-ÜFE 
 Ocak 2021 kira artış oranı %12.28  % -
 Şubat 2021 kira artış oranı %12.53  % -
 Mart 2021 kira artış oranı % 12.81  %   18.14
Nisan 2021 kira artış oranı % 13,18  %   17,04
 Mayıs 2021 kira artış oranı % 13.70  %   19.44

Yasal Uyarı: Bu haber EmlakPencerem.com editörleri tarafından özel olarak hazırlanmış bir haberdir. 3 Mayıs 2021 tarihli kira artış oranları ile alakalı olarak bilgi amaçlı yayımlanmıştır.  Kopyalanması, değiştirilerek başka bir sitede yayımlanması durumunda tüm yasal haklarımız saklıdır. Habere izin alınmaksızın, link verilmesi durumunda dahi gerekli yasal takip süreci hızla başlatılacaktır. İzin alınması durumunda habere aktif link verilerek yayımlanabilir.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum