Kira artışı Ocak 2021'de ne kadar yapılacak?

2021'de ev sahipleri ve kiracılar için açıklanacak kira artış oranı hesaplaması ve yeni yılın ilk kira artış oranı için geri sayım başladı.

Kira artışı Ocak 2021'de ne kadar yapılacak?
Editör: Hakan A.
01 Ocak 2021 - 19:16 - Güncelleme: 04 Ocak 2021 - 10:08
Kira artışı 2021 oranı belli oluyor. 2020'de TÜFE ile Yİ-ÜFE ile yapılacak kira artışı kafa karıştırmaya devam ederken, haberimizde hangi yöntemle kira artışı hesaplaması yapılması ve hesaplama işlemlerine dair örnekleri okuyabilirsiniz. Ocak 2021 güncel kira artış oranı hangi gün belli olacak? İşte Ocak 2021'de uygulanacak konut kira artışı hesaplamasının hangi oranlarla nasıl yapılacağına ilişkin yılın ilk kira artışı haberi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Ocak 2021 - İstanbul 


2021 yılı hızlı başladı. Peş peşe zam açıklamaları sonrası gözler konut kira artış oranı hesaplamasına çevrildi. Vatandaş kiraladığı ev için 2021'de ne kadar kira artışı uygulayacak? Milyonların gözü Ocak 2021 kira artış oranı hesaplamasına çevrilmiş durumda.

Bu sabah itibariyle gözler 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle geçerli olacak konut kira artışı oranlarının yeniden belirlenmesi ve hesaplaması için enflasyon rakamları bekleniyor. Peki yeni yılda ilk haftada kira artışları nasıl yapılacak? Konutta kira zammı uygulayacaklar hangi metoda göre kira kontratı hazırlayarak artış uygulayacak? Yeni yıl 2021'de yıl boyunca on iki aya sürecek kira artış oranı hesaplamasını yaparken Yİ-ÜFE oranlarını mı, TÜFE oranlarını mı kullanacak? İşte ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren haberimizin alt ayrıntılarında okuyacaksınız.


MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ RAKAMLAR BELLİ OLDU

2021 Ocak ayı konut kira artış oranı belirlendi (TEFE-TÜFE) 

 

Ocak-Aralık 2020 kira artış oranları hesaplanmış tam liste


Türkiye'nin 81 ilinde başta ev sahiplerinin beklediği, milyonlarca kiracı için zam yapılmasını istemediği bir zaman geldi çattı. Yeni yılda yapılacak kira artışları yapılmaya başlanıyor. 2021'in ilk konut kira artış oranı için geri sayım sürüyor. EmlakPencerem.com editörleri sizler için konut kira artış oranı hesaplamasına haberde yer verdi.

2021'd iş yerleri ve konut kira artışlarını merak edenler alttaki haberi okuyabilirsiniz. 2020 yılı boyunca Ocak ayı başı ve Aralık ayı sonuna kadar geçtiğimiz yıl uygulanan tüm kira artışlarını görebileceksiniz.

2021 iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? 


2021'DE İLK VERİLER AÇIKLANIYOR

Her yılın ilk ayında en fazla merak edilen konuların başında gelen kira artışları yakından izleniyor. Milyonların kirada oturduğu Türkiye genelinde ev sahipleri için zam zamanı. 2021 yılında Ocak ayı itibariyle oniki ay boyunca uygulanacak kira artış oranı  Ocak 2021 tarihinde açıklanacak. TÜİK'in Aralık ayı enflasyon rakamları ile birlikte yeni yıl 2021'de Ocak ayında yapılacak kira artışı belirlenmiş olacak.

KONUT KİRA ARTIŞI TÜFE ORANLARI İLE YAPILACAK

Son iki yıldır olduğu üzere 2021 yılı boyunca her ay açıklanacak enflasyon Tüketici Fiyat Endeksi verilerine göre hesaplaması gerçekleştirilecek konut kira artışları, 12 aylık ortalama ile kira sözleşmelerine yazılacak. Geçtiğimiz ay kira artışı ne kadar uygulandı sorusunun yanıtı ise; Aralık ayında kira kontratını yenileyenler 2021 yılı boyunca Aralık ayı başına kadar geçerli olacak hesaplamayı 3 Aralık tarihinde açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE'de gelen 12 aylık ortalama ile sözleşmelere yansıtılmıştı. Geçtiğimiz ay kira kontratlarına yazılan artış oranı ise 12 ay boyunca uygulanacak olan zam oranı yüzde 12.04 olarak belirlenmiş oldu. 

Kira artışı bu ay ne kadar yapılacak diye soran ev sahipleri ve kiracılar buraya 

KİRA BEDELİNİZ 1500 TL İSE

Konut kirası 1500 TL olan bir kiracı Aralık ayında ne kadar kira zammı uyguladı?
  • 1500 TL Kira Bedeli
  • %12.04 Aralık ayında 12 aylık oratalama TÜFE oranı (Kira Artış Oranı)
  • 180 TL Hesaplamadan elde edilen kira artış oranı
  • 1680 TL Artış Oranı Hespalanmış Yeni Kira Bedeli

Türkiye'nin en güncel emlak haberleri portalı olan emlakpencerem.com 2008'den bu yana kira artış oranı ve hesaplamaları ile alakalı özel haberler üretmektedir. Vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği bilgiler emlakpencerem.com a özel olarak hazırlanmaktadır. Haberlerimizi twitter üzerinden ve facebook sayfamızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum