Kira artışı Mart'ta ne kadar oldu?

Kira sözleşmelerini yenileyecekler, kira artışı yapacak ev sahipleri ve kiracılar için Mart ayında yapılacak zam oranı belli oldu. Peki 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar kira artışı ne kadar yapılacak, işte kira artışı hesaplaması ile zam miktarı.

Kira artışı Mart'ta ne kadar oldu?
Editör: Hakan A.
03 Mart 2020 - 12:40

Milyonarca mülk sahibi için yeni kira artışı belirlendi. Kiracılar ile ev sahiplerini her sözleşme yenileme döneminde artış oranları konusunda karşı karşıya getiren o rakamlar belli oldu. Mart ayı enflasyon rakamları ile birlikte konutta kira artışları yapılabilecek. Kira artış oranı hesaplaması ve Mart ayında uygulanacak yüzdelik oran belirlendi. Peki yeni kiraya çıkacak veya kira sözleşmesini yenileyecekler için Mart ayında kira zammı ne kadar yapılabilecek?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Mart 2020 - İstanbul


Türkiye'nin 81 ilinde ve on binlerce ilçe ve mahallesinde Mart ayı itibariyle konut kiralarına yapılacak zam oranı belirlendi. TÜİK Şubat ayı enflasyonunu bugün açıkladı ve Mart ayında kira sözleşmesini yenilemek isteyenler, yeni bir ev kiralamak isteyenler için artış oranı belli olmuş oldu.

Her ayın başında, üçüncü iş günü belli olan ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin son veriler, Şubat ayı enflasyon istatistikleri açıklandı. Bu kapsamda Yurt içi Üretici fiyat endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi rakamları belirlenmiş oldu. Bu rakamların belirlenmesi ile beraber konutlarda bir yıl boyunca uygulanacak kira artış oranları da belirlenmiş oldu. 

Mart ayında TÜFE ile kira artışı ne kadar oldu?


TÜFE 2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,37 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,94 artış gerçekleşti.

Mart ayında Yİ-ÜFE ile kira artışı ne kadar oldu?

Yİ-ÜFE  2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,48, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,33, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,18 artış gösterdi.
 

2020 yılı konut kira artış oranları ay ay tüm veriler...

Kira Artışı Yapılacak AyKira artış oranı hesaplaması TÜFEKira artış oranı hesaplaması Yİ-ÜFE
 2020 Ocak ayı kira artış oranı %15.18  %17.56
 2020 Şubat ayı kira artış oranı %14.52  %15.71
 2020 Mart ayı kira artış oranı %13.94  %14.18

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum