Konut Fiyat Endeksi Şubat ayında reel olarak 13,26 oranında azaldı.

TC Merkez Bankası her ay düzenli olarak yayınladığı Konut Fiyat Endeksi (KFE) Şubat 2019 raporunu açıkladı.Raporda Türkiye geneli Konut Fiyat Endeksi ile İstanbul, İzmir ve Ankara illerinin endeksi yayınlandı. Kaliteden arındırılmış Hedonik Konut Fiyat Endeksi Şubat 2019 raporunu da açıklandı.

Konut Fiyat Endeksi Şubat ayında reel olarak 13,26 oranında azaldı.
Editor: Hatice Kolçak
16 Nisan 2019 - 23:55

TC Merkez Bankası'nın her ay açıkladığı Konut Fiyat Endeksi (KFE) 2019 yılı Şubat ayı raporu yayınlandı.Üç büyük ilin konut fiyat endeksi ile birlikte Türkiye genelinde konut fiyatları açıklandı.Kaliteden arındırılmış Hedonik Konut Fiyat Endeksi Şubat 2019 fiyatlamasıda açıklanmış oldu.

Merkez Bankası Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarından yola çıkarak düzenli olarak her ay Konut Fiyat Endeksi'ni açıklıyor. Bunun yanında raporda kaliteden arındırılmış Hedonik Konut Fiyat Endeksi raporu da yayınlanıyor. 

Uzun zamandır reel olarak düşüşte olan konut fiyatları Şubat ayında da fazla değişim göstermedi.TC Merkez Bankası Şubat verilerine göre bir önceki ayla kıyasla 0,96 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, geçen yılın aynı ayına göre nominal olarak 3.81 oranında artış gösterdi. Ancak reel olarak 13,26 oranında azaldı.

Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 
2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre;
İstanbul’da yüzde 0,50 oranında azalış,
Ankara'da 1,24 artış 
İzmir’de 1,53 oranlarında artış gözlenmiştir.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre;
İstanbul’da yüzde 1,70 oranında azalış, 
Ankara'da 2,20 artış
İzmir’de 5,05 oranlarında artış göstermiştir. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum