Konut kira artışı oranı hesaplaması Şubat 2019

TÜİK kira artış oranı hesaplamasında kullanılacak Şubat ayı rakamlarını açıkladı. Şubat 2019'da konut kira artışı oranları ne kadar yapılacak, konuta ne kadar kira zammı yapılacak, TÜFE ile kira artış hesaplaması belli oldu.

Konut kira artışı oranı hesaplaması Şubat 2019
Editör: Hakan A.
04 Şubat 2019 - 10:02 - Güncelleme: 04 Şubat 2019 - 13:31

Kira artışı yapacak ev sahipleri, konut kiralarında uygulanacak TÜFE modeli ile kira artışı hesaplamasında yılın ikinci ayı verileri açıklandı. TÜİK tarafından her ayın başında açıklanan enflasyon verilerinin açıklanması ile Şubat ayında kiralara yapılacak zam oranı belirlendi. Peki Şubat ayında TÜFE rakamları ile konut kiralarına ne kadar zam yapılacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Şubat 2019 - İstanbul


2019 yılı Şubat ayı itibarıyla başlayacak, 2020 Şubat ayına kadar uygulanacak kira artışı ne kadar olacak, kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılacak sorularının yanıtı, en son enflasyon rakamları ile belli olan TÜFE'ye göre detaylar haberimizde. 

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bugün itibariyle Şubat ayında başlayacak veya yeni kira sözleşmesi yapacaklar için geçerli TÜFE oranları belirlenmiş oldu. Kirasına zam yapacak, oturduğu konutun kirası zamlanacak vatandaş bu sabah açıklanan 2019 Ocak ayının ilk enflasyon rakamları olan TÜFE verilerine göre kira artışını hesaplayıp ve uygulamaya koyacaklar.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir önceki aya göre, bir önceki yılın 2018 Ocak ayına göre, bir önceki yılın aynı ayına göre ve on iki aylık ortalamalara göre farklı TÜFE rakamlarını açıklarken, konutlar için merakla beklenen kira artış oranları da belli olmuş oldu. Kira artışı yeni uygulama ile bu ay ikinci defa hesaplaması yapılacak TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması alınarak çıkan yüzdeye göre kira kontratlarına işlenecek ve 2020 yılı Şubat ayına kadar geçerli olacak.

Hatice Kolçak Şubat 2019 kira artışını anlatıyor. İzlemek için tıklayın.

konut kira artışı hesaplaması hatice kolçak anlatıyor

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1,06 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,06, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,35 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,16 artış gerçekleşti.

Ocak 2019 TÜFE kira artışı yüzde kaç olmuştu?

Yılın ilk ayı olan Geçtiğimiz ay Ocak ayında yapılan kira artış oranını merak edenler için kısa bilgi verelim. Ocak 2019'da kira artışı ne kadar olmuştu? 12 ay süreyle kiralara yılın ilk ayında ne kadar zam yapılmıştı sorusunun yanıtını merak edenler için işte yılın ilk verileri. TÜFE ile kira artışını ilk olarak Ocak ayında yapmaya başlayan ev sahibi ve kiracılar yıl boyunca yüzde 16.33 oranında bir artışı kira sözleşmelerine yansıtmışlardı. Ocak ayında yapılan kira artışı haberinin ayrıntılarını okumak için tıklayın.

Şubat 2019 iş yeri kira artış oranları nasıl yapılacak?

Konut kira artış oranı hesaplaması TÜFE ile yapılırken, iş yer leri kira artış oranını neye göre belirleyecekler? İş yerleri için her hangi bir model uygulaması bulunmazken, iş yeri sahipleri ile iş yeri kiracıları kira artışlarını nasıl yapacaklar sorusu da en fazla merak edilen soruların başında geliyor. EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak iş yeri kira artış oranı hesaplamasına ilişkin en son yayımladığı videoda konuya açıklık getiriyor. Hatice Kolçak'ın "İş yeri kira zam oranı nasıl yapılır?" videosunu izlemek için tıklayın.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum