Konut kredisi faiz oranları ne kadar geriledi? İşte güncel kredi faizleri...

Ev kredisi kullanmak isteyenler için faiz oranlarında gerileme sürüyor. Konut kredisi faiz oranlarında gerilme oranı 1.2 oldu. Peki bu hafta kredi kullanacaklar için son oranlar ne?

Konut kredisi faiz oranları ne kadar geriledi? İşte güncel kredi faizleri...
Editör: Hakan A.
23 Ocak 2020 - 08:58

Bankaların kredi faizleri 2020’de de düşüşünü sürdürüyor. Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.2’ ye gerilerken, konut için en düşük faiz oranı %0.79’a kadar indi. 

Kredi Pazarı - Pelin Akay / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Ocak 2019 - İstanbul


Merkez Bankası’nın geçen sene Temmuz ayında başlayan sert faiz indirimleri ve ekonomideki dengelenme sinyalleri ile bankaların kredi faiz oranları da düşüşünü sürdürüyor. 

Politika faizlerindeki indirimlerin 2020’de de devam etmesi ile bankalar kredi faizlerini %1’in de altına çekerek %0.80’li seviyelerde uygulamaya başladı. Son bir hafta da Kuveyt Türk Bankası, Türkiye Finans Bankası, İNG ve İş Bankası konut kredisi faizlerinde indirim gerçekleştiridi. İndirimlerden sonra bankaların kredi faiz oranları ortalaması da yaklaşık son dört senenin en düşük seviyesine %1.2’ ye düştü. Güncel olarak en düşük kredi faiz oranı sıfır konutlarda geçerli olan %0.79 düzeyinde. İkinci el konut için en uygun faiz oranı ise %0.89 olarak uygulanıyor. Bankalarda konut için en yüksek tabela faiz oranı seviyesi de %2.58 düzeyinde yer alıyor. 

KrediPazari araştırmalarına göre 350.000 TL’lik konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vade için kredinin en düşük aylık taksitleri 4.500 TL, vade sonunda yapılan toplam geri ödeme de 543.000 TL oluyor. 

Merkez Bankası’nın geçen hafta gerçekleştirdiği 75 puanlık Ocak ayı politika faiz indiriminin ardından konut kredisi oranlarını düşüren bankalar şu şekilde;

Kuveyt Türk Bankası 

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finansmanı için tabela kar payı oranlarını %0.94’e indirdi. Banka ayrıca kampanyalı konut finansmanı dahilinde %0.89 oranla tüm konut taleplerini karşılıyor. 

İNG 

İNG tabela faiz oranlarını %0.96’ya kampanyalı sigortalı faiz oranlarını ise %94’e indirdi. 

İş Bankası 

İş Bankası’nın tabela faiz oranları %1.75 düzeyinde yer alsa da banka kampanyalı hayat sigortalı konut kredisi ürünü için faiz oranlarını %0.95’e indirdi. 

Türkiye Finans Bankası 

Türkiye Finans Bankası da tabela oranlarını %1.03’e düşürdü. Banka kampanyalı finansman oranlarını %0.95’den başlayan rakamlarla sunuyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum