Konut kredisi faiz oranlarında ikinci dalga yükseliş

Ev almak için bekleyenleri üzen gelişme Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor. Bu kez sıfır konut alımında 12 ay ertelemeli kredi özelliği kaldırıldı. Peki merak edilen konut kredisi faiz oranları ne durumda? İşte 3 kamu bankasında konut kredisi faizleri... Yeni dalga başladı...

Konut kredisi faiz oranlarında ikinci dalga yükseliş
Editör: Hakan A.
07 Ağustos 2020 - 07:52 - Güncelleme: 07 Ağustos 2020 - 08:12
Konutta kredi kullanmak isteyenler için son dakika gelişmesi yaşanıyor. Yeni dalga konut kredisi faizlerinde yükseliş... Konut kredisi faiz oranlarında düşüş bekleyenleri üzen, henüz ev alamayan vatandaşları ise iki kat üzen yeni gelişme konur kredisi faişz oranlarında yaşanan değişimler bir kez daha gündemde. Haziran ayında yaşanan tarihi konut satış rekoru sonrasında kredi faiz oranlarında değişiklikler sürüyor. 3 Kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ev kredisi faizleri değişti. Kamu bankaları konut kredisi faiz oranları dışında kredi şartlarında da değişikliğe gitti. Peki ev alacak vatandaş ne yapacak? Kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları ne durumda? Güncel konut kredisi faizlerini merak edenleri yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları EmlakPencerem.com farkıyla haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en büyük 3 kamu bankası tarafından vatandaşa adeta merhem olan ve düşük faizli konut kredisi avantajı kaybolmuş durumda. Konut kredisi faiz oranlarında yükseliş başladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank güncel konut kredisi faiz oranları ile kredi şartlarında değişikliğe gitti. Yaşanan bu gelişme ile konut sektöründe satışların nasıl olacağı, yeni konut kredisi faizlerinin oranları yakından takip ediliyor. Peki Ağustos ayının ilk haftası geride kalırken, güncel konut kredisi faizleri ne durumda? Konut kredisi faizleri ile şartlarda yapılan değişiklikler neler? Konut kredisi faizleri ne kadar oldu? İkinci el ve sıfır konut kredisi faizleri hangi oranlara yükseldi?

İlk olarak ikinci el konut kredisi faiz oranları yükseltilmişti!


Kamu bankaları tarafından geçtiğimiz hafta konut kredisi faiz oranlarında ilk değişikliği ikinci el konut için gerçekleştirilmişti. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ikinci el konutlarda uyguladıkları konut kredisi faiz oranlarını yükseltmiş faizleri 0.74 oranından 0.79'a çekmiş yaşanan bu son faiz artışı i,le birlikte güncellenen konut kredisi faiz oranı 0.87 olarak değiştirildi. 3 kamu bankası ortak karar ile ikinci el konutlarda uygulanacak 0.79 olan faiz oranı 120 ay vade için 0,87'ye yükseltmiş oldu.

Sıfır konut avantajı faizlerle sürüyor...


Yeni (sıfır) konut alacaklar için kamu bankaları hala avantajlı. Güncel verilere göre konut kredisi faiz oranları %0,64 ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL'ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL'ye kadar kullanılabiliyor. Hala ev satın almak isteyenler için kamu bankalarının sağladığı konut kredileri makul durumda.

Tüketici ve taşıt kredisi faiz oranları da yükseltildi!


Diğer taraftan tüketicilerin en fazla başvuyruda bulunduğu Tüketici Kredisi faiz oranları ile taşıt kredisi faiz oranları da yükseldi. Konuyla alakalı EmlakPencerem.com editörünün edindiği bilgiye göre, özellikle tüketici ve taşıt kredisi faiz oranlarını merak edenler için güncel faizler şöyle: Tüketici kredisinde ise faiz oranı 1.12 seviyesine çıkarken taşıt kredisinde de 0,82 olan faizler yüzde 1.17 seviyelerine yükseltildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum