Merkez Bankası'ndan son dakika hamlesi

Merkez Bankası piyasalarda dolar ve altın kurlarında yaşanan artışlar sonrası yeni bir hamlede bulundu. İşte TCMB tarafından yapılan o açıklama.

Merkez Bankası'ndan son dakika hamlesi
Editör: Hakan A.
06 Ağustos 2020 - 17:43 - Güncelleme: 07 Ağustos 2020 - 11:09
Merkez Bankası'ndan 'Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır' açıklaması.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) piyasalarda dolar ve altın kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında ilk açıklama geldi. 

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 'Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.'


Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.

Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.

7 Ağustos tarihinde ise Merkez Bankası 'Bankaların likidite imkân limitlerini yarıya düşürdü'


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum