Merkez Bankası Bankaların likidite imkân limitlerini yarıya düşürdü

Merkez Bankası tarafından alınan ekonomik önlemlere bir yenisi eklendi. TCMB, piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürüldüğünü duyurdu. İşte son dakika Merkez Bankası açıklaması.

Merkez Bankası Bankaların likidite imkân limitlerini yarıya düşürdü
Editör: Hakan A.
07 Ağustos 2020 - 11:04 - Güncelleme: 07 Ağustos 2020 - 11:06
Merkez Bankası'ndan hamle üzerine hamle... Piyasalarda yaşanan hareketlilik sonrasında Merkez Bankası yeni kararları devreye sokmaya devam ediyor. Merkez Bankası'nın dün gerçekleştirdiği açıklama sonrası bugün yeni bir hamle daha geldi. TCMB yeni adımı ile Piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri kapsamında likidite imkanı yarıya çekmiş oldu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 7 Ağustos 2020 - İstanbul


Dolar, Euro ve Altın piyasalarında yaşanan büyük artışlar sonrasında Merkez'den yeni hamleler geliyor. Merkez Bankası, BDDK ve TBB ekonomik gelişmeleri yakından takip ederken, art arda yeni adımları devreye almaya devam ediyor. Son olarak dün önemli kararlar açıklayan Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği'nin açıklaması sonrasında yeni bir adım daha attı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürüldüğünü açıkladı. İlk sinyali dün veren TCMB, 'Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır' açıklamasını yapmıştı.


TCMB tarafından yayımlanan Piyasa Gelişmelerine İlişkin Basın Duyurusu'nda; 'Likidite yönetimi çerçevesinde 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürülmüştür. Güncellenmiş limitler konusunda bankalara ayrıca detaylı bilgilendirme yapılacaktır.' ifadelerine yer verildi.
 

Bankalar Birliği, dün gerçekleştirilen ve 3 saat kadar süren toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. İşte TBB'nin o açıklaması.

Diğer taraftan Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklamada piyasaların yakından takip edildiği hatırlatıldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum