Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?
Reklam

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Konut kredilerinde faiz oranları düşmeye devam ediyor. Daha önce yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullananlar düşen faiz oranlarından yararlanmak için kredilerini yapılandırmak (refinansman) istiyor.

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?
Editor: Hakan A.
27 Şubat 2019 - 20:15
Reklam

Banka konut kredi faiz oranları düşmeye başlayınca, daha önce yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullananlar kredilerini yapılandırmak için bankaların kapısını çalmaya başladılar. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 27 Şubat 2019 - İstanbul


Geçen yıl konut kredi faiz oranları yüzde 3 'lere kadar gelmişti. 2019 itibari ile kredi faiz oranları düşmeye başladı.Ocak ayında 2'lere kadar gerileyen kredi faiz oranları Şubat sonu itibari ile 1.50 seviyesine kadar indi.Düşen faiz oranlarından yararlanmak isteyen tüketici daha önce yüksek faiz oranlarından kullandığı krediyi tekrar yapılandırmak istiyor.

Kredi yapılandırması (refinansman) nasıl yapılıyor?

Yüksek faiz oranı üzerinden konut kredisi kullanan tüketici kredisini yapılandırmak için bankasına yapılandırma için başvuru yapması gerekiyor. Her bankada farklı faiz oranları olduğundan istenilen bankaya kredi yapılandırması için başvuru yapılabiliyor.

Uzmanlar yapılandırma yapmadan önce maliyet hesaplarının iyi yapılması gerektiğini söylüyor. Bankalar, vadesi 36 ay ve altında kalan krediler için yüzde 1, daha uzun vadeler için yüzde 2 erken ödeme cezası alıyor. Ayrıca yapılandırma esnasında vergi ve harçlarda masraf olarak bankalar tarafından alınabilmekte. Uzmanlar, tüm maliyet hesapları yapıldıktan sonra yapılandırma için uygun olup olmadığına dikkat etmek gerektiğini ifade ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde faiz oranlarında düşüşün devam edeceğini açıklamıştı. Sene başı ortalama yüzde 2'lere kadar gerileyen faiz oranları Şubat sonu itibari ile düşmeye devam ediyor. En düşük faiz oranı özel ve kamu bankalarında yüzde 1,51 - 1,49 seviyelerine kadar geriledi. Düşüşün devam etmesi bekleniyor. Konut kredisi faiz oranları ile alakalı Şubat ayına ilişkin ayrıntıları okumak için tıklayın.

hatice kolçak konut yapılandırma

YORUMLAR

  • 0 Yorum