Konut satışları için İnşaat sektörü temsilcileri ne dedi?

Konut satışları için İnşaat sektörü temsilcileri ne dedi?

Konut satışlarında Ağustos ayı için açıklanan satış rakamlarına inşaat sektörü temsilcileri önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte sektör temsilcilerinin TÜİK konut satışlarına ilişkin açıklanan rakamlarına yaptıkları değerlendirmeler.

25 Eylül 2017 - 13:27 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 - 13:31

TÜİK tarafından bu sabah açıklanan Ağustos ayı konut satışları verilerine sektör temsilcileri olumlu yaklaştı. İnşaat sektörünün önemli isimnleri konut satışlarına ilişkin değerlendirmelerinde satışların yükseldiğine dikkat çekti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Eylül  2017 - İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos 2017 konut satış istatistikleri kapsmaında inşaatta beklenti umutlu. İnşaat sektöründe önemli projelere imza atan konut sektörü, satışlarda yaşanan artışı değerlendirdi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: “Yatırımcı güveni devam ediyor”

TÜİK tarafından açıklanan 2017 Ağustos ayı konut satış rakamları, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ağustos ayında 120 bin 198’e ulaştı. Bu durum konutun bir yatırım aracı olarak hala en önemli tercih sebebi olduğunu gösteriyor. Yılın geride kalan aylarındaki rakamları göz önüne aldığımızda sektörün yılbaşından bu yana sürekli bir büyüme içinde olduğunu görüyoruz. Yerli ve yabancı yatırımcının sektöre olan güveni artarak sürüyor. Bu bizler için olduğu kadar ülke ekonomisindeki istikrarın da bir göstergesi olarak önemli. Devletin sektör için sağladığı önemli desteğin devamı halinde sektörün hızlı büyümesini devam ettireceğinden eminiz.

Abdullah Bayram- Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Mevsimsel durgunluk aşıldı, üretime devam zamanı”


Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında  artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 696 konut satışı ve yüzde 15,6 ile en yüksek payı aldı.

Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar canlanmaya başladığını gösteriyor.. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi ekim-kasım-aralık aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle ertelenen beklemeye geçen taleplerin daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edecektir.

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer: “Sektördeki canlılık devam ediyor”

Türkiye genelinde konut satışlarında Ağustos ayındaki bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış, sektöre olan ilginin devamı niteliğinde. Sektör olarak yıl boyunca yakaladığımız oranlara baktığımızda, sektörün Türkiye ekonomisine katkısının artarak devam ettiğini görüyoruz. Konut satışlarının Ağustos’ta 120 binin üzerine çıkması bizler için sevindirici bir durum. Aylara göre dalgalanmaların yaşanması normal, ancak yılın tamamını göz önüne alarak değerlendirme yapmamız gerekiyor. İlk satış oranlarının Ağustos’ta 56 bini aşması ve toplam satışlar içinde yüzde 47’lik bir orana ulaşması, sektördeki canlılığın devam edeceğini gösteriyor. Yabancıya satıştaki yüzde 11,4’lük artışla da yabancı ilgisinin devam edeceğini görüyoruz.

Sefa Öztürk / Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi: Ekonominin lokomotifi desteklenmeli

Son olarak açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Eylül ayında okulların başlamasıyla birlikte insanlar yazlık bölgelerden büyük şehirlere geri döndü. Böylece inşaat sektörü için de sezon açılmış oldu. Ekim ve kasım aylarında da konut satışlarının artan bir grafik göstereceğini düşünüyorum. En güvenilir ve en çok prim getirisine sahip gayrimenkul, her zaman olduğu gibi en iyi yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Talep de, yatırımlar da hız kesmiyor. Bizde çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.

Adem Soytekin / Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: Yüzde 4,7 oranındaki artış gayrimenkule olan talebin göstergesi

Birçok sektöre doğrudan ve dolaylı olarak mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelinde konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olduğunu gösteriyor. Eylül ayından itibaren konut satışlarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve sektörün devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi halinde gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektöründe birçok yatırıma imza atılmaya devam ediyor, biz de ülkemiz ve ekonomimiz için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam ediyoruz. Toplumun tüm kesimi, tüm iş kolları da bu mantıkla üzerine düşeni yapmalı, çalışmaya aralıksız devam etmeli diye düşünüyorum. Ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. Firmamız, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerdeki yatırımlarına 2017 yılında da ara vermeden devam edecek.

Haydar Yamaç / Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: Konut talebi ve yatırımlar hız kesmiyor

Ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörünün 2017 yılı içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelindeki konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olmuş. Eylül ayı itibariyle konut satışlarının sene sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Son olarak açıklanan 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 artış gösterdi. Yapıların toplam yüzölçümlerine göre 24,4 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip. İstanbul’u, 13,5 milyon m2 ile Ankara, 7,2 milyon m2 ile İzmir illerinin izlediğini görüyoruz. İstanbul’da konut sektörünün canlılığını koruduğunu, inşaat sektöründe yatırımların hız kesmediğini ve konut talebinin artarak devam ettiğini istatistiksel veriler de gözler önüne seriyor. İnşaat sektörümüze her zaman olduğu gibi güvenimiz tam, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.