Konut satışları sektöre umut verdi

Konut satış rakamları Temmuz ayı verilerinin açıklanması ile ortaya çıkan rakamlar inşaat sektöründe yüzleri güldürürken, sektör temsilcilerine moral aşıladı. TÜİK tarafından açıklanan en son konut satış istatistikleri gayrimenkul ve inşaat sektöründe yüzde 42.6'lık bir yükseliş yaşandığını doğruladı. Peki Türkiye geneli konut satışları için inşaat sektörü ne dedi?

Konut satışları sektöre umut verdi

Konut satış rakamları Temmuz ayı verilerinin açıklanması ile ortaya çıkan rakamlar inşaat sektöründe yüzleri güldürürken, sektör temsilcilerine moral aşıladı. TÜİK tarafından açıklanan en son konut satış istatistikleri gayrimenkul ve inşaat sektöründe yüzde 42.6'lık bir yükseliş yaşandığını doğruladı. Peki Türkiye geneli konut satışları için inşaat sektörü ne dedi?

Konut satışları sektöre umut verdi
25 Ağustos 2017 - 08:05

Konut satışları açıklanan rakamlarla sektörün yüzünü güldürürken, inşaat sektör temsilcileri daha umut dolu değelendirmelerde bulundu. Ev satışları yükselişini Temmuz ayında sürdürdü. Ev almak isteyenler proje satış ofislerine koşmaya devame etti. 2017 Temmuz ayı konut satış rakamlarına ilişkin sektörün önde gelen konut üreticileri satışların artacağından emin.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Ağustos 2017 - İstanbul

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı konut satış istatistikleri beklenenin üzerinde satışla sonuçlanması sektörün önde gelen temsilcilerini sevindirdi. Konut sektörü Eylül ayına hazırlanırken, Temmuz ayına ilişkin açıklanan konut satış rakamları verileri şimdiden moral aşıladı. Türkiye geneli konut satış rakamları geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 42.6 oranında artış göstermesi, yapılan kampanyaların hedeflerini bulması olarak ta yorumlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2017 konut satış rakamlarının açıklanması ile inşaat ve gayrimenkul sektöründeki yüzleri güldürürken, konut satışarındaki yükselen grafik umut verici olduğu kaydedildi.

Türkiye geneli konut satış rakamları geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 42.6 oranında artış göstermesi, yapılan kampanyaların hedeflerini bulması olarak ta yorumlandı. 2017'de hedeflenen 2016 rekorunun aşılması yeni aylarda yapılacak satış ve kampanyalar ile yakalanabilir olduğu kaydedildi.

İşte en son konut satış istatistikleri

- Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: “Sektör, devlet desteğiyle büyüyor”

TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 olması sevindirici. Böylesine yüksek bir satış oranıyla tekrar canlanma gösteren gayrimenkul sektörünü, önümüzdeki günlerde çok daha büyük satış rekorları bekliyor.

Satış rakamlarını bir önceki aya göre değerlendirdiğimizde bile konut satışlarında artış görülüyor. Bu da konutun hâlâ en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğini gösteriyor.

İnşaat sektörünün geçtiğimiz altı ayına bakacak olursak, devletin sektöre verdiği desteklerle birlikte gayrimenkulün sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz.

Yabancı yatırımcıya konut satışları da giderek artıyor. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 oranında artarak bin 726 olmuş. Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili oldu.
 
- Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: “Mevsimsel durgunluk aşıldı, şimdi üretim ve istihdam zamanı”

Konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 42,4 oranında artarak 115 bin 869’u bulduğunu görüyoruz. Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar kendini bulmaya başladığını gösteriyor. Bu tabloyu, ağırlıklı olarak ikinci el konut satışlarında görülen dönemsel ve geçici azalmaya neden olan rehavent döneminin sona ermeye başlaması olarak değerlendirebiliriz. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli yıla bakılmalı. Sektör, 2017 yılının ilk 7 ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle taleplerin kasım-aralık-ocak döneminde çok daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Bundan sonra bizlere düşen görev ise; üretim ve istihdamı artırmak olmalı.

- İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: “Konut satışlarında rekor artış var”

TÜİK tarafından açıklanan 2017 Temmuz ayı konut satış rakamlarına baktığımız zaman sektörün büyük bir rekora imza attığını görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,5 oranında artış göstermesi sevindirici. Açıklanan verilere göre temmuz ayında 115 bin 869 konut satılması aslında sektörün yıl başından bu yana sürekli olarak büyüme ivmesini koruduğunu gösteriyor. Satışların artması sektöre olan güvenimizi de artırıyor.
İnşaat sektörü 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen büyümeye ve genişlemeye devam etti. İnşaat sektörüne ivme kazandırmak için başlatılan konut kampanyalarının ardından, bankalarında konut kredilerini aşağı çekmesiyle birlikte konut satışlarının hız kesmeden artarak devam ettiğini görüyoruz.
Ayrıca ülkemizin seçim sürecinden çıkıp siyasi istikrarı sağlamasıyla konut satışlarının da artmasına sebep olduğunu görüyoruz. Ülkemize ve sektörümüze olan güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

- Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer: “Tüm zamanların rekoru kırıldı”

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artış göstererek, tüm zamanların rekorunu kırdı. Yıl başından beri süre gelen satış rakamları sektörün her zaman olduğu gibi güvenilir bir liman olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Satış rakamlarında sadece geçen ay bir miktar düşüş görüldü. O da mevsimsel yaşanan durağanlıktan kaynaklandı. Konut satışlarının özellikle eylül, ekim aylarından sonra çok daha yüksek gelmesini bekliyoruz.
Ayrıca gerek faiz indirimleri, gerekse uzun vadeli cazip taksitli kampanyalar sayesinde konuttaki fazla stoklar da erimeye başladı. Bu artışta yabancıya konut satışının da büyük rolü olduğunu söyleyebiliriz.
Yabancılara yapılan konut satışlarında da büyük bir satış rekoru kırıldığını görüyoruz. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 artış gösteren yabancı satışları sektörün canlanmasında büyük rolü oldu.
Dövizdeki düşüş konut satışlarının yükselmesinde etken oldu. Ev almak isteyen yatırımcı dövizdeki parasını bozdurarak konut sahibi olmayı tercih ediyor. Tüm bu gelişmeler sektörün gelecekte de ivme kazanacağını gösteriyor.

- Concept Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Akın; "Sektörün önü açıldı rekor beklentimiz tazelendi"

Konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.4 oranında artış göstererek, tüm zamanların rekorunu kırdı. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli yıla bakılmalı. Sektör, 2017 yılının ilk 7 ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Satışlarda yaşanan tüm zamanların rekor rakamı, yıl sonunda da aynı tablonun karşımıza çıkmasına vesile olacak. Kısacası rekor beklentimiz sürüyor.

- Güral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Güral; "Rakamlar umut verici, asıl satış eylül-ekim aylarında başlayacak!"

Konut satışları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 18.7 oranında artış gösterdi. Ancak bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış yüzde 42.4 oranında gerçekleşti. Bu rakamları sektörde hareketliliğin devam ettiği ve geleceğe dair satışların daha da artacağı anlamına geliyor. Bir bakıma, yaz aylarında yaşanan sektör durgunluğunun da aşıldığını söyleyebiliriz. Şimdi büyüme zamanı… Asıl hareketliliğin eylül-ekim aylarında başlayacağını düşünüyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ayrıca hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. Ülkemize ve sektörümüze olan güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yılsonunda sektör ile ilgili rekor beklentimiz teyit edilmiş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum