Konut satışlarına ilişkin İnşaat sektörü temsilcileri ne...

Konut satışlarına ilişkin İnşaat sektörü temsilcileri ne dedi?

TÜİK tarafından bugün açıklanan Türkiye genelinde gerçekleşen 2017 Ocak ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi.

24 Şubat 2017 - 16:32

Konut satışlarına iyi başlayan 2017 yılının ilk ayı Ocak ayı rakamlarını değerlendiren İnşaat sektörü, konut satışlarında yaşanan olumlu havanın yıl sonuna kadar devam edeceği görüşünde.  

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Şubat 2017 - İstanbul

Gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri TÜİK tarafından bugün açıklanan Türkiye genelinde gerçekleşen 2017 Ocak ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi. Sektör temsilcileri 2017 yılında da konut satışlarının hız kesmeden artarak devam edeceğini işaret ettiğini söyledi.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ: İnşaat sektörü büyümeye devam ediyor

Sektörün canlılığını koruması için başlatılan yeni kampanyalarla birlikte konut satışları artarak devam ediyor. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 oranında artış olduğunu ve 95 bin 398 konut satışının gerçekleştirildiğini öğrendik. Hükümetimizin, devletimizin vermiş oldukları destek sektör temsilcilerinin fedakarlıkları ile inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. 2017 yılında sektörümüz için umutluyuz.

İşte Ocak 2017'de açıklanan TÜİK konut satış rakamları

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan: Hem yatırımcılar hem konut alıcıları kazanmaya devam edecek

TÜİK tarafından Türkiye genelinde gerçekleşen konut satış rakamları açıklandı. Yeni rakamlar bizlere sektörün yoluna hızını kesmeden devam ettiğini gösteriyor. 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış yaşanarak 95 bin 389 konutun satışı gerçekleşmiş. İnşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler ve devlet tarafından sektörün desteklenmeye devam etmesiyle birlikte hem yatırımcılar hem de konut alıcıları kazanmaya devam edecektir. Bizlerde elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmeye çalışıyoruz. 2017 yılında sektörümüz gelişimini sürdürecektir.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt: “Uzun vadeli konut kredisi konut satışlarını artırdı”

Konut satışlarının artmasına yönelik yapılan çalışmalar her zaman olduğu gibi bugün de meyvesini veriyor. Emlak Konut'un geçtiğimiz yıl başlatığı uzun vadeli konut kredisi kampanyasıyla canlanma gösteren gayrimenkul sektöründe bu büyümenin kalıcı olmasını umuyoruz. TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Bu büyümenin temelinde uzun vadeli konut kredisinin gücü yatıyor. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen yatırımcı ödemelerini uzun vadeye yayarak, daha kolay ev sahibi olabiliyor. Durum böyle olunca da konut satışlarındaki büyüme de ciddi oranda artıyor. Emlak Konut'un öncülüğünde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli konut kredisinin yansımalarını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre %10,4 armasını ise çok değerli buluyoruz. İlk konut satışlarıın artması demek, eldeki gayrimenkul stokunun azalması demek. Bu da gayrimenkul sektörü açısından oldukça sevindirici bir durum.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: “Konut satışlarındaki artış sevindirici”

TÜİK verileri bir kez daha biz gayrimenkul üreticilerini sevindirdi ve geleceğe dair ümidimizi artırdı. Emlak Konut'un geçtiğimiz ay başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyası ve ardından pek çok gayrimenkul firmasının bu kampanyayı desteklemesi, konut satışlarında artışa sebep oldu. Türkiye geneline baktığımız zaman konut satışlarında, 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Yüzde 12,8'lik artış gayrimenkul satışlarındaki hareketliği gözler önüne seriyor. Hatta bizim de içinde bulunduğumuz 240 ay vadeli konut kredileri kampanyaları ile gayrimenkul satışlarının çok daha hızlanacağını öngörüyoruz.

Hükümetin zamanında aldığı yasal tedbirlerin konut satışlarını hızlandırdığını da unutmamak gerekiyor. KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, ayrıca banka konut kredisi oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, bankaların sırayla faiz indirimine gidiyor olması, konut alıcısının işini fazlasıyla kolaylaştırdı. Tüm bu detaylar göz önüne alındığında yüzde 12,8'lik artışı olağan ve oldukça olumlu bulabiliriz.

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan: “Konut satışlarında yeni rekorlar gelecek”

TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdi. Bu artışı memnuniyetle karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl başından bu yana gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tüm tedbirler yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Türk ekonomisinin bel kemiği olarak görülen gayrimenkul sektöründeki bu gelişmeler, konut satışlarının artmasına sebep oldu.

Hükümetin aldığı yasal tedbirlerin yanında uzun vadeli konut kredileri de konut satışlarını artırdı. Yüzde 12,8'lik artışın önümüzdeki günlerde çok daha yukarılara çıkacağını öngörüyoruz. Özellikle 16 Nisan'da yapılacak referandum sonrası ekonomik tablonun çok daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyoruz. Gelişen ekonomiyle yatırımcı rahatlayacak ve ev sahibi olma konusunda harekete geçecek. Tüm bu gelişmeler ışığında da konut satışlarında rekor kaçınılmaz olacak.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu

TÜİK’in verilerine Türkiye genelinde satış sonucu el değiştiren konut sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389 olarak açıklandı. Ocak ve Şubat aylarında gayrimenkul sektörü adına önemli kararlar alındı. 2017’ye sektör olarak hızlı bir giriş yaptık. Hükümetimizin inşaat sektörünün önünü açan ve satışları hızlandıracak kararlar alması, sektör temsilcilerinin kampanya oluşturmasıyla satışlarda artış yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam edecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..