Reklamı Geç
Konutlarda balkonlar "net alan" dışında tutulacak

Konutlarda balkonlar "net alan" dışında tutulacak

İnşaat sektöründe devrim niteliğinde bir karar bugün itibariyle gündeme düşerken, konutlarda; balkon ve teras gibi en az bir cephesi açık olan mekânlar 150 metrekarelik net alan hesabına dahil edilemeyeceğine hükmedildi. İşte ayrıntılar.

19 Haziran 2017 - 22:25

Danıştay tarafından inşaat sektörünü yakından ilgilendiren oldukça kritik bir karara imza atıldı. İnşaat sektörünün maliyetlerine büyük oranda katkı verecek sektör ile Maliye Bakanlığı arasında yaklaşık 3 yıldır devam etmekte olan ihtilaflı net alanın neye göre hesaplanacağı yönünde çok önemli bir karara iza attı. Sektr yeni dönemde hesaplamaları daha farklı yapacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Haziran 2017 - İstanbul

Danıştay, yürütmeyi durdurduğu KDV Genel Uygulama Tebliği çerçevesinde ilgili bölümünü bu kez esastan iptal etti. Buna göre konutların net alan hesabı artık KDV Uygulama Tebliği çerçevesinde değil, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre yapılacak. 

Konuya ilişkin Yeni Şafak gazetesi'nde yer alan haberin ayrıntılarına göre, yeni dönemde inşaat projelerinde KDV Tebliği’nin yürürlüğe girdiği 1/5/2014 tarihinden sonra teslim edilen veya edilecek olan konutlarda; açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekânlar 150 metrekarelik net alan hesabına dahil edilmeyeceği öngörüldü.

Maliye’nin ısrarının nedeni; konutun net alanının 150 metrekarenin altında olup olmaması bakımından, net alan hesabında KDV oranının tespiti ve KDV iadesinin talep edilip edilmeyeceği açısından Maliye Bakanlığı’nı yakından ilgilendiriyor. Çünkü net alanı 150 metrekarenin altında kalan konut teslimleri yüzde 1 ve yüzde 8 şeklinde indirimli oranda KDV’ye tabi bulunuyor. Bu konutların yapımında indirilmeyen KDV’ler müteahhitlere nakden veya mahsuben iade ediliyor.Konutlardaki indirimli KDV oranı uygulaması alıcılara böylece yüzde 7 ila 17 arasında bir fiyat avantajı, müteahhitlere ise KDV iadesi ile indirimli orandan kaynaklanan fiyat avantajı nedeniyle daha fazla konut satma imkanı getiriyor.

KDV Genel Uygulama Tebliği'nde; bir arada bulunan konutların ortak kullanımına ait olan sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak üzere düzenlenmiş çocuk parkı, bahçe düzenlemesi havuz, pergole, kamelya, çim ekimi, spor alanı gibi alanlara ilişkin konutun yapımı için zorunlu olmayan harcamalar nedeniyle yüklenilen KDV'lerin iade edilmeyeceği belirtilmişti.   Şimdi ise 2 Mart 2017 tarihindeki kararı ile Maliye’nin tebliğini esastan iptal etti. Karar ile konutların net alan hesabı artık Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre yapılacak. Alınan karar, konutların net alanının hesabı konusunda sektörde oluşan tereddütleri giderirken, KDV oranı ve KDV iadesi konusunda yaşanan sıkıntıları da çözdü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..