Reklamı Geç
Konutta KDV indirimi ve ÖTV için son gün 30 Eylül

Konutta KDV indirimi ve ÖTV için son gün 30 Eylül

Beyaz eşyada sıfır ÖTV fırsatı, mobilyada ve 150 metrekareden büyük konutlarda yapılan KDV indirimi için geri sayıma başlanırken süre bir kez daha uzatılmayacak. Alım için en uygun zaman diyen uzmanlar bu sürenin iyi değerlendirilmesi gerektiğinde hemfikir.

25 Eylül 2017 - 08:47

Gayrimenkul sektörü en hareketli aylarından birini yaşarken, KDV indirimi sresinde geri sayım başladı. Hükümet tarafından ekonomiyi canlandırmak amacıyla 15 Temmuz Hain Darbe girişimi sonrasında hayata geçirdiği ekonomik paketler kapsamında ÖTV ve KDV indirimleri için son günler.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Eylül  2017 - İstanbul

Başta konut sektörü olmak üzere, Mobilya ve Beyaz Eşya sektörülerini kapsayan ÖTV ve KDV indirimleri için son gün 30 Eylül Cumartesi. Bu süre uzatılmayacak. Hükümet süre uzatımı konusunda geri adım atmazken, sektör temsilcileri ise sürenin uzatılması taraftarı. 

15 Temmuz Darbe girişimi sorasında Hükümetyin ekonomik alanda sektörlerde hareketlilik yaratmak için yaptığı hamlelerden ÖTV ve KDV indirimlerinde sona gelindi. Daha önce yapılan açıklamalarda süre uzatımı olmayacağı belirtilirken, başta inşaat, konut sektörü olmak üzere, Beyaz Eşya ve Mobilya sektölerinde ÖTV ve KDV indirimlerinde son günler yaşanıyor. 

Uzmanlar bu fırsattan şimdiye kadar ffaydalanamayan tüketicilerin alımlarını 1 hafta içerisinde yapmaları gerektiğini, sürenin uzatılmasının söz konusu olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Tarihi fırsatlar barındıran,  bazı sektörlerde başlayan ve daha sonra süre uzatımına gidilen vergi indirimlerinde süre 30 Eylül Cumartesi günü dolacak. Tüketiciler bu indirimlerden bu hafta boyunca faydalanabilecekler.

Yapılan ÖTV ve KDV indirimleriyle alakalı en son açıklama ise Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan gelmişti. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bakan Ağbal teşviklerin devam etmeyeceğini ÖTV ve KDV indirimlerinde belirtilen süre olan 30 Eylül tarihin son olacağını vurgulamıştı.