Konya'da Mevlana Çarşısı tamamen yıkıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokuya uygun olarak yeniden inşaa edilecek olan tarihi Konya Mevlana çarşısı yıkım işlemleri tamamlandı.

Konya'da Mevlana Çarşısı tamamen yıkıldı
Editör: Hakan A.
15 Kasım 2020 - 15:47
Konya ilinde önemli dönüşüm projelerinden biri olan Mevlana Çarşı için yıkım süreci tamamlanırken, tarihi dokuya uygun proje için geri sayım başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Kasım 2020 - İstanbul


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokuya uygun dönüşüm çalışması için Mevlana Çarşısı’nda başlatılan yıkım tamamlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı’nın oluşturduğu kötü görüntünün tarihe karıştığını belirterek, şehre değer katacak ve Türkiye’de çok konuşulacak yeni projenin Aralık ayı içinde başlamasını planlandıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Çarşısı ve çevresinde başlatılan tarihi dönüşümde önemli bir aşama tamamlandı, eski çarşı tamamen yıkıldı.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya için önemli dönüşüm çalışmalarından biri olan Mevlana Çarşısı’nda esnaflarla gerçekleştirdikleri yüzde 100’lük mutabakatın ardından başlattıkları çalışmaların planladıkları şekilde devam ettiğini söyledi.

konya mevlana çarşısı yıkıldı

Mevlana Türbesi ile Tarihi Bedesten arasında tarihi dokuya uygun, Konya’ya yakışan bir projeyi hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Altay, “Konya’nın önemli sorunlarından birisi olan ve yapıldığı günden beri tartışılan Mevlana Çarşısı’nın yıkım işlemlerini tamamladık. Moloz kaldırma işlemleri yapıyoruz. İnşallah Aralık ayı içinde yapım sürecine başlamış olacağız. Mevlana Çarşısı’nın oluşturduğu kötü görüntü artık tarihe karışmış oldu. Burada amacımız; Mevlana Meydanı’ndan Bedesten, Aziziye Camii, İplikçi Camii, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Alaaddin Tepesi’ne doğru bir hareket oluşturmak. Şehrimize değer katacak, Türkiye’de çok konuşulacak bir proje olacak. Hayırlı olsun.” dedi.

Başkan Altay, Mevlana Çarşısı’nda işbirliği için tüm esnaflara teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum