Malatya Havalimanı yeni terminal binası inşaatı başladı

Malatya Havalimanı yeni terminal binası temelleri törenle atıldı. Bakan Adil Karaismailoğlu, "Malatya'da ticaret faaliyetlerini daha fazla hareketlendirecek." dedi.

Malatya Havalimanı yeni terminal binası inşaatı başladı
Editör: Hakan A.
06 Şubat 2021 - 13:21 - Güncelleme: 06 Şubat 2021 - 15:19
Malatya'da bugün iki önemli dev projesine kavuşuyor. Malatya'da yeni havalimanı terminal binası inşaatının temelleri atılırken, Şehit Gaffari Güneş köprüsü törenle hizmete girecek.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Şubat 2021 - İstanbul 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek yeni terminal binalarının temelleri atılmaya devame diyor. Bu kapsamda Malatya Havalimanı için yeni terminal binasının temelleri bugün düzenlenen törenle atıldı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma Törenine katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, "Bakanlığımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılında havayolu halkın yılı olacak diye büyük bir atılım başlattı. Halkımıza daha kaliteli ve fırsat eşitliğine dayanan bir sivil havacılık hizmeti vermek mümkün hale geldi. 2003 yılında 23 olan havalimanı sayımızı 56'ya yükselttik. İç hatlarda 2 merkezden 26 noktaya yapılan uçuş sayımızı 7 merkezden 56 noktaya çıkardık. 2019 yılında yolcu sayımız 210 Milyon sayısına ulaştı." dedi.

YILLIK YOLCU SAYISI 2 MİLYON 500'E ÇIKACAK

Uluslararası Ulaşım Koridorlarının merkezinde bulunan Malatya Havalimanı, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında rekabet gücünü arttırması bakımından büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu, "Bu nedenle Malatya'nın ulaşım ağını güçlendirecek her projeye ayrı bir önem gösteriyoruz. Bu noktada sürekli büyüyen ticaretin baş aktörü olan Malatya'nın havayolu taşımacılığı arttığını iyi biliyoruz. 2003 yılında 80 bin olan yolcu sayısı, 2019 yılında 750 Bine yükseldi.  2020 yılında koranavirüs salgınına rağmen 478 bin 546 rakamına ulaştı. Malatya daha fazlasına ihtiyaç duyarken, hava yolu ulaşımına yönelik artan yolcu talebinin giderek hız kazanması nedeniyle, yapılan genişletmelerin ileriye yönelik istenilen ihtiyacı karşılamayacağını tespit ettik. Bu amaçla yolcu hizmetinde istenilen hizmet kalitesine ulaşılabilmesi için günümüz şartlarına uygun Malatya'ya yakışan yeni bir terminal binasının yapımına karar verdik. Malatya'ya 9625 metrekare olan mevcut terminal binasının yanına 26765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandıracağız. Yıllı yolcu kapasitesini 1 Milyon 200 Bin yolcudan 2 Milyon 500 bin yolcuya çıkaracağız. Sadece terminal binası yapmakla kalmayacak 2495 metrekare büyüklüğünde ısı ve güç merkezi binası, 112 metrekare apron bariyer binası, havalimanı giriş nizamiye binası, hava limanı iç bağlantı yolları, 301 araçlık otopark, arıtma tesisi ve 48 bin 900 metrekare büyüklüğünde apron ve yer hizmetleri araç sahasının da inşaa edeceğiz. Bu sayede Malatya'ya modern bir havalimanı kazandırmış olacağız. Yeni terminal binası ve diğer tamamlayacı tesisle Malatya havayolu taşımacılığı ve trafiğinde çok daha önemli bir konuma yükselecek. Malatya'da ticaret faaliyetlerini daha fazla hareketlendirecek." diye konuştu.

malatya havalimanı yeni terminal binası temel atma türeni 6 şubat 2021

MALATYA'YA 2. MÜJDE ŞEHİT GAFFARİ GÜMÜŞ KÖPRÜSÜ 

Bakan Karaismailoğlu, "Bugün yeni terminal binası haricinde Malatya için 2. bir müjdemiz var. Malatya-Hekimhan-Sivas arasındaki bölünmüş yol bütünlüğünü sağlamak için inşaa ettiğimiz Tohma Köprüsü yeni adıyla Şehit Gaffari Güneş Köprüsünü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile törenle hizmete açacağız." ifadlerini kullandı.

Tohma Köprüsü Türk Mühendislerce yerli ve milli imkanlarla yapıldı


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum