Tohma Köprüsü Türk Mühendislerce yerli ve milli imkanlarla yapıldı

Malatya üzerinden Karadeniz'e bağlanan Tohma Köprüsü tamamen Türk mühendisliği kullanılarak, yerli ve milli kaynaklarla inşa edildi.

Tohma Köprüsü Türk Mühendislerce yerli ve milli imkanlarla yapıldı
Editör: Hakan A.
06 Şubat 2021 - 15:20
Türkiye'nin önemli yatırımlarından biri daha törenle hizmete geçirildi. Türkiye'nin dört bir tarafından önemli otoyol ve köprü projelerine imza atılırken, yatırımların ardı arkası kesilmiyor. Bu kapsamda 16 buçuk metre genişliğe ve 517 metre uzunluğa sahip Tohma Köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete girdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Şubat 2021 - İstanbul 


Malatya ile Sivas arasındaki Baraj Gölü üzerinde itme sürme yöntemiyle inşa edilen yeni Tohma Köprüsü ulaşımda konforu arttıracak. Yerden 21 metre yüksekte inşaa edilen, 517.5 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere inşa edilen Tohma Köprüsü bugün düzenlenen törenle trafiğe açıldı. Tohma Köprüsü açılışı Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımı ile yapıldı.

ARTIK GÖZÜNÜ UZAYA DİKEN BİR TÜRKİYE VAR!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzaktan katıldığı açılış töreni online olarak gerçekleştirildi. Törende önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi gözünü uzaya diken, yüksek teknolojiye diken, yapay zekaya diken, geleceği kucaklamaya diken bir Türkiye var. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için daha büyük projelere daha büyük yatırımlara yöneldik. Halkımızdan alamadıkları desteği provokatörler vasıtasıyla ülkemizin huzurunu kaçırarak elde etmek peşinde olanlar hüsrana uğrayacaklardır." ifadelerini kullandı.

tohma köprüsü


YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLAR KULLANILDI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz'e bağlayacak olan Tohma Köprüsü itme-sürme tekniği kullanılarak Osmangazi köprüsünden sonra bu tekniğin kullanıldığı ikinci köprü oldu. Konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi ve çelik ikiz kirişli 'l' köprü tipinde Türk mühendisleri tarafından tüm aşamalarında yer alarak, tamamen yerli ve milli kaynakların kullanıldığı Tohma Köprüsü, yakıttan ve emisyonun yanı sıra zamandan büyük kazanımlar sağlayacak. Tohma Köprüsü yapımında 12 Bin metreküp beton, 2 Bin 700 ton çelik ile 4 Bin 360 metre fore kazık kullanıldı.

malatya tohma köprüsü açılışı

MALATYA HAVALİMANI YENİ TERMİNAL BİNASI TEMELLERİ ATILDI


Bugün Malatya için önemli bir diğer önemli gelişme ise Havalimanı'na yapılacak yeni terminal binası oldu. Malatya Havalimanı'na yapılacak yeni terminal binasının da temelleri atılmış oldu.

Malatya Havalimanı yeni terminal binası inşaatı başladı


YORUMLAR

  • 0 Yorum