Merak edenler için işte deprem anında İstanbul'un haritalı güncel toplanma alanları!

İstanbul'un olası depremine ilişkin en önemli senaryolar arasında yer alan deprem toplanma ve barınma alanları belli oldu. İlk olarak 2020 yılı bütçesini arttıran İBB, megakent İstanbul'da belirlediği toplanma alanları haritası yayımlandı.

Merak edenler için işte deprem anında İstanbul'un haritalı güncel toplanma alanları!
Editör: Hakan A.
28 Ocak 2020 - 16:13 - Güncelleme: 28 Ocak 2020 - 16:16
Son günlerde depremle yatıp kalkan Türkiye'nin megakenti İstanbul için olası deprem senaryoları da masada. Devletin hemen her kurumu tarafından daha Elazığ depremi sonrası daha fazla önem gösterilen olası büyük İstanbul depremi için hazırlıklar sürüyor. Deprem anında toplanma alanları çokça merak edilen konuların başında geliyor. Deprem anında size en yakın toplanma ve barınma alanları neresi diye soranlar için İBB, haritalı yerleşim ile kolayca ulaşılabilir alanları işaretledi. Peki İstanbul'da deprem anında toplanma alanları nerelerde? Vatandaş deprem sonrasında nerelerde toplanacak? İşte merak edilen sorunun yanıtını İBB haritalı olarak açıkladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Ocak 2019 - İstanbul


Megaşehir İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık nüfusu ile adeta ayrı bir ülke gibi dururken, olası bir deprem sonrası yaşanacaklar ise şu günlerde biraz daha fazla konuşulur oldu. Devlet nezdinde hemen hemen her kurum, İstanbul depremi sonuçları hakkında çalışmalar yürütürken, Büyükşehir Belediyesi toplanma ve barınma alanlarına ilişkin haritalı planları yayımladı.

Yıllardır tartışmalara konu edilen Toplanma ve Geçici Barınma Alanları’yla ilgili İBB, konunun paydaşlarıyla bir araya gelerek model geliştirdi ve noktaları belirledi. Bu kapsamda İBB, önemli kararlar alarak vatandaşı bilgilendirmeyi sürdürüyor. İlk olarak 2020 yılı İstanbul deprem bütçesini arttıran Büyükşehir Belediyesi, şimdide şehrin toplanma alanlarını paylaştı. 2019 yılında, İBB bütçesinden 147,7 milyon TL ödenek gerçekleştirilen deprem harcamalarında rakam 2020’de 341 milyon TL’ye yükseltildi. Böylelikle miktar iki buçuk kat büyütülmüş oldu. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, geliştirilen bütçeyle deprem çalışmalarında daha etkin yönetim imkanına sahip oldu.

istanbul toplanma ve barınma alanları 2020

Alanların seçiminde Karar Destek Modeli uygulandı!

 Uygulanan modelde, toplanma alanı seçim kriterleri saptandı, puanlama yöntemi uygulandı ve AFAD, AKOM, Kıyı Emniyet Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili birçok kurumun içinde yer aldığı bilimsel altlıklara dayalı olacak şekilde bir model ortaya konuldu.Model; mülkiyet, büyüklük(ölçek), ulaşım ve erişilebilirlik, konum ve çevresel ilişkiler, kullanılabilirlik ve çok fonksiyonluluk, altyapı ve doğal yapı gibi kriterlerden oluştu. Modelde, belirlenen kriterler üzerinden puanlama yapılarak Toplanma Alanları ve Geçici Barınma Alanları tespit edildi.

Belirlenen alanlara sehirharitasi.ibb.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Haritada, Toplanma Alanları yeşil, Kapalı Geçici Barınma Alanları mavi ve  Açık Geçici Barınma Alanları turuncu renkle işaretlendi.

istanbul toplanma alanları 2020
ibb istanbul toplanma ve barınma alanları 2020
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum