Reklamı Geç
Merak konusu! Emlakta Trump etkisi

Merak konusu! Emlakta Trump etkisi

Emlak milyarderi Donald Trump ABD Başkanı olunca, Türkiye emlak piyasaları nasıl etkilenir? Emlak fiyatları yükselir mi, düşer mi?

10 Kasım 2016 - 09:12

ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump'un Başkan olarak çıkması akıllara çok sayıda söylem ve soruyu getirmeye devam ederken, seçim öncesi vaadleri ve seçimde birinci çıkmasının hemen peşinden güçlü Amerika sloganı ile ülkeyi yeniden inşaa edecek olması, Türkiye ile benzer projelerle inşaat ve emlak sektörüne dayalı bir ekonomi politikasının startını vereceğinin ilk sinyallerini vermiş oldu.

Kimine göre ABD ikinci bir mortgage krizi ile karşı karşıya kalabilir!

ABD'de geçmişte yaşanan mortgage krizi hafızalardaki tazeliğini korurken, bir anda küresel bir kriz haline gelmiş ve günümüze kadar etkilenen ülkeler ve insanlar bulunabiliyor. Seçimlerde emlak milyarderi Trump'un Başkanlık koltuğuna oturacağının belli olmasıyla, gözler özellikle ABD'de emlak ve inşaat sektörüne çevrilmiş durumda. Ekonominin temellerini inşaata ve emlaka kaydırması muhtemel gözüken, bunun ilk sinyallerini ise hemen seçim sonrası ilk açıklamasında yapan Trump'un ikinci bir mortgage krizine neden olup olmayacağı ise akıllara gelen ilk sorulardan. Ekonomi politikası uzun vadede böyle bir durumun tekrar nüksedebileceği ifade ediliyor.

Türkiye'de istikrarın temel taşlarından inşaat ve emlak oldukça hareketli. Benzer bir modeli ABD'de uygulayabileceği konuşulan Trump'un örnek modeli olarak Türkiyeyi alabileceği ifade ediliyor. Ne denli bir başarı sağlanır, ekonomisine nasıl bir katkı sağlar, ev satışlarını patlatır mı, balon oluşur mu? soruları ise şimdiden merak ediliyor.

Türkiye ile dirsek temasını daha yakın sürdüreceğine kesin gözüyle bakılan ABD'nin yeni başkanı Trump'un bu konuda neler yapacağını ise 2017'de daha net görebileceğiz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..