Merakla beklenen faiz kararı açıklandı! Piyasalar şokta! Merkez Bankası faiz kararı ile beklentileri boşa çıkarttı...

PPK toplantısı sonrası piyasaların heyecanla bekledikleri TCMB faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faizleri ne kadar arttırdı? Merkez Bankası faizleri sabit tutarak faiz beklentilerini boşa çıkardı. Merkez faiz kararını değiştirmedi..

Merakla beklenen faiz kararı açıklandı! Piyasalar şokta! Merkez Bankası faiz kararı ile beklentileri boşa çıkarttı...
Editör: Hakan A.
22 Ekim 2020 - 13:57 - Güncelleme: 22 Ekim 2020 - 14:24
TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası yapılan açıklama ile faiz kararı piyasalara duyuruldu. Ekonomi çevrelerinde büyük bir merakla beklenen Merkez Bankası Faiz kararını açıkladı! Peki TCMB faiz kararı ne oldu? Faizler indirildi mi, sabit mi bırakıldı yoksa faizler yükseltildi mi? İşte son dakika faiz açıklaması. Merkez Bankası bir kez daha ters köşe yaptı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 22 Ekim 2020 - İstanbul


Ekonomi piyasalarında gözlerin çevrildiği Merkez Bankası beklenen faiz kararını duyurdu. Piyasaların nefesini tutarak beklediği PPK toplantısı sona erdi. merkez Bankası PPK toplantısında alınan kararları açıklıyor. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Piyasalar şokta! Merkez faiz yükseltmedi! PPK toplantısında faizleri sabit tutma kararı aldı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu Toplantısı tamamlanırken, PPK toplantısı sonrasında Başkan Murat Uysal, faiz kararını açıkladı. Merkez faiz kararını değiştirmeyerek piyasaların beklentisini boşa çıkardı.


İşte Merkez Bankası'nın son dakika faiz açıklaması!

22 Ekim 2020 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu. (1 haftalık repo faizini yüzde 10.25'te sabit tuttu) Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki fark 300 baz puan olarak belirlendi.

Para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlanmıştır.

KARAR SONRASI DOLAR ÇILDIRDI!merkez bankası faiz açıklaması

Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri

Murat Uysal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul), 

  • Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25 düzeyinde sabit tutulmasına
  • Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine 

karar vermiştir.

merkez faiz kararı

Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir. Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir. 

Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlanmıştır. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte, likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyon sürecinin yeniden tesis edilmesinin, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum