Piyasalar nefesini tuttu! Merkez Bankası faiz artırımı ne kadar olacak sorusuna cevap arıyor...

Ekonomi piyasaları nefesini tuttu TCMB açıklamasını bekliyor. Merkez Bankası ne kadar faiz artışı yapacak merakla beklenirken, faiz artış beklentisi piyasaları yumuşattı mı, dolar ve euro kurları düşüşe mi geçti?

Piyasalar nefesini tuttu! Merkez Bankası faiz artırımı ne kadar olacak sorusuna cevap arıyor...
Editör: Hakan A.
22 Ekim 2020 - 13:00 - Güncelleme: 22 Ekim 2020 - 14:06
Piyasaların gözü kulağı TCMB Para Politikaları Kurulu Toplantısına çevrilmiş durumda. Ekonomi çevrelerinde Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararında artış beklentisi kesin gözüyle bakılyor. PPK toplantısından çıkacak faiz kararı yakından takip ediliyor. Uzmanlar faiz artışına kesin gözüyle bakıyor. Peki Merkez faizleri yükseltecek mi?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 22 Ekim 2020 - İstanbul


Türkiye ekonomisinde bugün önemli bir gün. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikaları Toplantısı gerçekleştiriliyor. Hafta boyunca faiz yükseltme kararı alacağı beklentisi bulunan piyasalar ise merakla Merkez Bankası PPK toplantısı sonrası yapacağı faiz açıklamasını beklemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz ay yapılan PPK toplantıusı sonrası Merkez Bankası faizlerde 200 baz puan kadar bir artış yapmıştı. BUgün açıklanacak faiz kararlarına ilişkin çok fazla beklenti bulunuyor. Merkez'in PPK toplantısında bugün yapacağı faiz açıklaması ve detaylarını paylaşacağı açıklamalarında uzmanlar bugün de 100 ila 300 baz puan arasında bir artırım bekliyor. Enflasyon ve koronavirüs ile mücadele kapsamında Hükümet tarafından yapılan hamleler ve destek paketlerinin bugünkü toplantıda öne çıkan konular olacağı, Dünya ve ülkenin etrafında yaşanan gelişmelerinde masada olacağı ifade ediliyor.  Diğer taraftan Reuters anketine katılan 17 kurumun da tamamı politika faizinde artış bekliyor. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin yüzde 10.25'ten yüzde 12'ye arttıracağı yönünde. Artış tahminleri ise 100 ila 300 baz puan arasında değişiyor.

AZ ÖNCE AÇIKLANDI İŞTE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI
Dolar ve Euro'da düşüş yaşanıyor

Faiz kararı açıklanmadan hemen önce Dolar kuur ve Euro kurunda fiyatlar merak ediliyordu. Piyasalarda saat 13:00 itibarıyla 1 ABD Doları 7.7907 TL seviyelerinden işlem görürken, 1 Euro ise 9.2250 TL seviyelerinden işle görüyor. Dolar ve Euro kurlarında düşüş yaşanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum