Merkez Bankası PPK toplantısından flaş faiz kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2018 yılının Aralık ayında yılın son faiz toplantısı kapsamında PPK'dan önemli kararlarla çıktı. Merkez Bankası PPK toplantısında alınan kararla faiz artırımına gitmezken, faizleri sabit tuttu. 13 Aralık 2018 Tarihli PPK Kararı: Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu.

Merkez Bankası PPK toplantısından flaş faiz kararı
Editör: Hakan A.
13 Aralık 2018 - 15:00 - Güncelleme: 13 Aralık 2018 - 15:12
Ekonomide yaşanan son aylardaki olumlu gelişmeler, dolar kurunda yaşanan gerileme Merkez Bankası kararlarına yansımış durumda. Merkez Bankası yılın son ayında Aralık 2018 Para Politikaları Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. PPK'dan faiz artırımı kararı çıkmadı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 13 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayında 2019 Ocak ve sonraki aylarına ilişkin gelecek beklentisi kapsamında faiz artırımına gitmedi.  PPK kararıdan çıkan önemli sonuçlar arasında, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruş korunacaktır" mesajı oldu.

Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgilere göre, Merkez Bankası aylık PPK toplantısı kapsamında faiz artırımı kararı çıkmazken, "Enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenirken, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir" açıklaması geldi. 


Merkez Bankası PPK toplantısı Murat Çetinkaya Başkanlığında, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum