Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı geliyor

Piyasaların odaklandığı Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım sürüyor. TCMB Mart 2021 faiz kararını bu hafta açıklayacak, ekonomi piyasalarında beklenti ne yönde?

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı geliyor
Editör: Hakan A.
15 Mart 2021 - 09:18 - Güncelleme: 15 Mart 2021 - 09:27
Her ay merakla takip edilen Merkez Bankası faiz kararı için kritik haftaya girilirken, ekonomi çevrelerinde beklenti hangi yönde? TCMB faiz kararı için geri sayım başladı. Peki Merkez Bankası toplantısında bu hafta faiz kararı piyasaları nasıl etkiler? Kredi maliyetleri artıyor mu?

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 15 Mart 2021 - İstanbul


1.9 Trilyon Dolar tutarında teşvik kararı ile birlikte ABD'de FED kararı bekleniyor. Bu hafta zor bir hafta başlarken, ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı bugün açıklanacak. Faiz kararlarında değişiklik olup olmayacağı belli olacak. Dünya piyasaları ise FED kararına odaklanmış durumda. Piyasalarda baskı hakim. Piyasaların yönünü belirleyecek olan FED faiz açıklaması merakla bekleniyor.

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, FED ve TCMB faiz kararları hakkında piyasaların beklentilerini değerlendirdi. Küresel piyasaların gözü FED açıklamasında diyen Kolçak, "Beklenti nedeniyle, dolar yükseliyor, Borsalardan kaçış var. Bunun nedeni enflasyon beklentisi olduğu için kaçış var. FED Başkanı Powel'ın açıklamaları piyasaların yönünü belirleyecek." dedi.


1 PUANLIK ARTIŞ GELEBİLİR!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bu hafta 18'inde yapacağı PPK toplantısı merakla beklenirken, piyasalarda 1 puanlık bir artış beklentisi olduğunu söyleyen Kolçak, "Ekonomi çevrelerinde 100 baz puanlık bir faiz artırımı beklentisi var. Yurt dışı beklentileri ise biraz daha fazla bir faiz artışı olabileceği yönünde. TCMB tarafından verilen sinyaller bu yönde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fiyat istikrarına vurgu yapması, dolar kurunu bir yerde tutmak istiyoruz açıklaması aslında. Dolar kuru biraz yukarı çıkarsa eğer biraz daha fazla faiz gelebilir." diye yorumladı.

FAİZ KARARI İLE KREDİ MALİYETLERİ ARTACAK!

Merkez Bankası faiz artırımı kararı alırsa kredi maliyetlerini yükselteceğinin altını çizen Kolçak, "Eğer konut, taşıt, ihtiyaç kredisi mevcut rakamları şuan için neyse bu rakamları yukarı çekecektir. Kredi kullanacaklar açısından bakıldığında bir maliyet. Piyasalar sıkışıyor, sıkışmaya devam edecek. Kredi maliyetleri arttıkça piyasalar daha fazla sıkışacak." ifadelerini kullandı.

Hatice Kolçak'ın youtube üzerinden yaptığı TCMB faiz kararına ilişkin değerlendirmesini buradan izleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum